Дъждовните гори на Амазонка може да се превърнат в сухи тревисти савани в резултат на изменението на климата. Това заяви бразилският учен Карлос Нобре в интервю за агенция Луза .
„Ние сме много близо до точката, от която няма връщане, защото в южната част на Амазонка сухият сезон стана много по-дълъг. Преди продължаваше три до четири месеца. Днес е четири до пет месеца“, каза той.
Според учения тропическите гори „вече са се превърнали в източник на емисии“, тъй като основните „бели дробове на планетата“ в бразилските щати Пара и Мато Гросо отделят повече въглероден диоксид, отколкото са погълнали.
На 7 декември бразилският министър на петрола, природния газ и биогоривата Пиетро Сампайо Мендес в кулоарите на 28-ата конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата каза, че сушата в района на екваториалните тропически гори в басейна на Амазонка става един от най-разпространените в последно време.
Според доклад на Global Forest Watch на Института за световни ресурси, публикуван в края на юни, площта на тропическите гори, изчезнали в световен мащаб през 2022 г., е била около 4,1 милиона хектара – около 10% от общата площ. Отбелязва се, че през 2022 г. всяка минута тропическите гори са намалявали с площ, равна на 11 футболни игрища. Институтът изчислява, че страните с най-много тропически гори включват Бразилия (320 милиона хектара), Демократична република Конго (100,2 милиона хектара), Индонезия (84,7 милиона хектара), Перу (67,3 милиона хектара) и Колумбия (53,4 милиона хектара).