Романтичен конфликт между двама учени доведе до срязан защитен костюм и временно затваряне на правителствена лаборатория, работеща с вируси като Ебола и Ласа
Една от най-строго охраняваните биолаборатории в САЩ – Integrated Research Facility (IRF) във Форт Детрик, Мериленд – е била временно затворена след инцидент, породен не от системен срив или технологична грешка, а от лична драма между двама души в романтична връзка. Според информация на Fox News, конфликтът между двама учени ескалирал до степен, при която единият умишлено прерязал защитния костюм на другия – акт, който поставил под пряк риск не само колегата му, но и цялата лаборатория, в която се работи с изключително опасни патогени като вирусите на Ебола и Ласа.
Става дума за обект с ниво на биобезопасност 4 (BSL-4) – най-високото възможно – в който работят около 170 души, включително федерални служители и външни контрактори. Това е една от едва дузина лаборатории в САЩ, лицензирани да работят с най-заразните болести, познати на човечеството.
Повреден костюм, административни наказания и катинари по вратите
След разкриването на случая, Министерството на здравеопазването и човешките ресурси (HHS) наложи незабавно т.нар. „safety stand-down“ – пълно прекратяване на научната дейност. На 29 април в 17:00 ч. лабораторията беше затворена, а достъпът – ограничен само за строго необходим персонал. Пробите с вируси бяха заключени със специални катинари, докато тече вътрешно разследване.
Директорът на IRF д-р Кони Шмалджон беше поставена в административен отпуск, след като е обвинена, че не е докладвала своевременно за инцидента. Изследователят, отговорен за прерязания костюм, е уволнен, потвърдиха източници от ведомството.
„Този тип поведение напълно подкопава културата на безопасност в едно съоръжение от такъв ранг“, заяви представител на HHS пред Fox News, запазвайки анонимност.
Смъртоносни вируси, човешки слабости и повтарящи се грешки
Инцидентът е поредното напомняне, че дори и най-сигурните биолаборатории не са имунизирани срещу човешка небрежност, импулсивност и дори ревност. Това не е изолиран случай в историята на високорисковите лаборатории:
-
2014 г., CDC, Атланта – близо 75 служители са били изложени на жив антракс, след като проби не са били правилно инактивирани.
-
2010 г., Франция – изследователка се заразява с болестта на Кройцфелд-Якоб, след като се убожда с инструмент, използван върху инфектирани тъкани.
-
2018 г., Fort Detrick, Мериленд – вода, потенциално съдържаща патогени, прелива от резервоари и се излива в местна река след проливни дъждове.
Тези примери показват, че не винаги високите технологии, а по-скоро човешките слабости са най-голямата заплаха за биологичната сигурност.
