Начало Любопитно Бил Гейтс предрича, че изкуственият интелект ще намали ролята на човека

Бил Гейтс предрича, че изкуственият интелект ще намали ролята на човека

от kritichno.e

Бил Гейтс предрича, че напредъкът в изкуствения интелект значително ще намали ролята на човека в много традиционни дейности като медицина и образование и този преход може да се случи за по-малко от 10 години, пише Yahoo News.

По време на скорошно интервю с комика Джими Фалън в предаването на NBC „The Tonight Show“, съоснователят на Microsoft описа бъдеще, в което хората вече няма да са необходими „за повечето неща“, тъй като AI технологията ще може да изпълнява задачи, които в момента изискват специализирани човешки умения. Днес експертните знания в области като медицина и образование остават „редки“, каза Гейтс, като добави, че тези сфери зависят от „страхотен лекар“ или „страхотен учител“. Но през следващото десетилетие „качествен медицински съвет и страхотно обучение“ ще станат безплатни и повсеместни, прогнозира той.

Гейтс допълнително разясни визията си за тази нова ера, която нарича „безплатен интелект“, в разговор миналия месец с Артър Брукс, професор в Харвард, известен с изследванията си върху щастието.

AI технологията ще навлиза все повече в ежедневието, революционизирайки области като здравеопазване и диагностика, както и образованието – с широко достъпни AI преподаватели, предрече милиардерът.

„Това е нещо много дълбоко и дори малко плашещо – защото се случва много бързо и няма горна граница“, каза Гейтс на Брукс.

Има значителен дебат относно бъдещата роля на хората в общество, движено от AI.

Докато някои анализатори предполагат, че AI ще помогне на човечеството да стане по-продуктивно и може да създаде нови икономически възможности и работни места, други изразяват притеснения относно стабилността на заетостта.

Главният изпълнителен директор на Microsoft AI, Мустафа Сюлейман, смята, че трансформацията на труда чрез AI ще има „огромно дестабилизиращо“ въздействие.

В книгата си от 2023 г. „The Coming Wave“, Сюлейман пише: „Тези инструменти ще увеличават човешкия интелект само временно. Те ще ни направят по-умни и по-ефективни за известно време и ще отключат огромен икономически растеж, но по своята същност те ще заменят човешкия труд.“

Въпреки че признава потенциалните сътресения, Гейтс остава оптимист за положителния принос на AI, включително пробиви в медицинските лечения, климатичните решения и масовото образование, пише още Yahoo News.

Въпреки това той отбелязва, че определени дейности винаги ще останат специфично човешки.

„Ще има неща, които ще запазим за себе си“, каза Гейтс на Фалън, като даде за пример развлекателните дейности.

„Но що се отнася до създаването на неща, придвижването на неща и отглеждането на храна – с времето това ще бъдат основно решени проблеми.“

В същото време Гейтс признава основателните опасения относно бързото развитие на AI – като посочва склонността му към грешки и разпространение на дезинформация онлайн в публикация в блога си от 2023 г., пише още медията.

Той вече е тук

Всъщност, изкуственият интелект вече е тук и е навлязъл. Може би не толкова у нас, колкото в останалия свят. В образователната сфера вече има компютърни програми, които могат да се адаптират към нуждите на отделните ученици. В научните изследвания той се прилага за анализ на големи масиви от данни и откриване на модели, които биха били трудни за разпознаване от хора. Изкуственият интелект се използва в медицината за разработване на диагностични инструменти и персонализирани планове за лечение. Бързото развитие на технологията създава възможности за нейното приложение в клиничната практика.

Опасенията

Хуманоидните роботи бързо напредват и все повече се прилагат в промишлени условия.

Духът от бутилката вече е изпуснат и трябва да се мисли по-сериозно за негативните последици. Доколко можем да се доверим на технология да решава какво да учат нашите деца и да ги обучава. Доколко можем да ѝ се доверим да анализира нашите здравни данни, да ни предписва лечение и да ни лекува. Това са само част от опасенията, които отдавна са описани в научната фантастика. А някои от тях вече се доближават до реалността, в която живеем и която ни очаква.

Може да подкрепите КритичноБГ тук:

Дарения

Други новини