Ваня Григорова: Надявам се военнолюбците да бъдат изринати от следващия ЕП!

Двуличието на ЕС трябва да бъде прекратено. Не може пазарът и недосегаемостта на частните субекти да бъдат водещи в европейската политика, а не интереса на редовите европейски граждани. Това заяви в интервю за Dir.bg Ваня Григорова, която е кандидат за депутат на коалиция „Солидарна България“ и водач на листата за евроизборите.

По отношение на „Зелената сделка“ Григорова заяви, че тя отново облагодетелства богатите държави и богатите граждани, за сметка на бедните държави и бедните граждани. Според нея Планът за възстановяване, устойчивост и развитие трябва да бъде предоговорен по начина, по който се търгува с квотите и емисиите. Планът е изключително порочен и води до необосновано увеличение на цената на емисиите, заяви Григорова.

Относно войната Русия – Украйна кандидат депутатът от „Солидарна България“ смята, че са необходими преговори за потушаване на конфликта и силно се надява военнолюбците да бъдат изринати от следващия ЕП и от следващата ЕК.

Мястото си в Европарламента тя вижда при Сара Вагенкнехт, ако тя създаде евентуално нова група.

Според Григорова, „Солидарна България“ няма да участваме в коалиция нито с ГЕРБ – СДС, нито с ПП-ДБ, нито с ДПС в Народното събрание. Бихме партнирали с всяка една формация, която подкрепя нашите искания, нашите законопроекти, нашите цели, каза Григорова.

– Вие се кандидатирате за втори път за евродепутат, говорите за реформи в Евросъюза, кое ще искате да реформирате в политиките му, ако бъдете избрана и отидете в Страсбург?

– Първо правя уговорката, че моята цел не е Брюксел, а националната политика. Оглавих и евролистата на коалиция „Солидарна България“ по изрично настояване на коалиционните ни партньори и само, за да бъда гарант, че политиката, която провеждаме на национално ниво ще бъде синхронизирана с тази, която ще се провежда от нас на европейско ниво. Но това, разбира се, не означава, че нямаме виждания за начина, по който трябва да се промени посоката, в която върви ЕС. За нас огромен проблем е това, че принципи като конкурентоспособност, гъвкавост, либерализация, са водещи за Евросъюза, докато солидарността, социалната политика, кохезията и сътрудничеството остават на втори, даже на трети план. И давам веднага пример за това. Вие знаете, че съвсем наскоро имаше протест на работещите в енергийния комплекс „Марица Изток“. Те настояваха да се ревизират ангажиментите ни, които държавата ни, а всъщност г-н Асен Василев, пое в Националния план за възстановяване, устойчивост и развитие. Какво получиха те? Обещание за 1 милиард лева, но не за работа на мините, а за рекултивацията им. В същото време има много сериозни опасения, че дори тези средства, които не са за възстановяване на нормалната работа на мините, ще бъдат санкционирани от ЕС, като недопустима държавна помощ. Ето как, когато Европейския съюз настоява да се спазват ограничения за държавата така, че да не пречи на частния бизнес, е много категоричен, включително през тлъсти санкции, които налага на държавите. Същевременно виждаме, че когато ЕС се ангажира уж с някакви социални ангажименти, те са предимно с препоръчителен характер и проследяването на това дали се провеждат на практика от държавите – членки не е съпътствано със санкции. Години наред, така наречените, специфични препоръки към държавите-членки, които се издават от ЕК всяка година съдържаха една препоръка, която беше за увеличаване на социалната подкрепа и разширяване на обхвата на ползвателите й. И макар България да не се съобразяваше с това, санкции не последваха, както няма санкции и няма план за хипотетичната цел, която ни поставят – 80% от наетите работещи в страната да бъдат покрити с колективно трудово договаряне. Това двуличие на ЕС трябва да бъде прекратено. Не може пазарът и недосегаемостта на частните субекти да бъдат водещи в европейската политика, а не интереса на редовите европейски граждани.

– Споменахте миньорите, вие определихте „Зелената сделка“ като „порочна, разочароваща“ в каква посока ще работите, за да бъде преобразена тя? А и мислите ли, че ще намерите достатъчно подкрепа за това?

По отношение на „Зелената сделка“ трябва да кажем, че тя отново облагодетелства богатите държави и богатите граждани, за сметка на по-бедните държави и граждани. Давам един пример – насърчава се включително и със субсидии закупуването на електромобили. Собствениците им често разполагат с безплатни паркоместа, предлагат се възможности да зареждат на преференциални цени с електроенергия, налични са и данъчни облекчения. Но може ли средният европеец да си позволи закупуването на електромобил? Да не говорим за бедния и средния българин. Очевидно е невъзможно. Ето как отново виждаме политика, която е насочена към по-заможните слоеве, дори когато тя се прокарва в името на природата и на „общото благо“. В този смисъл, както вече споменах, Планът за възстановяване, устойчивост и развитие, който води до затваряне на комплекса „Марица Изток“, трябва да се предоговори. Напомням, че има такова решение и на НС, което не се спазва от следващите народни събрания. Предоговаряне е нужно и за начина, по който се търгува с квотите и емисиите. Както няколко пъти вече имах възможност да кажа, цената на квотите е всъщност политическо решение и често се съобразява с интересите на големите държави в Европейския съюз. По никакъв начин това не е пазарен механизъм, както се опитват да ни внушат от ГЕРБ и ПП – ДБ затова, че по чисто пазарен път мините и ТЕЦ-овете щели да си заминат. Няма нищо пазарно в квотите.

Няма как да не спомена лицемерието, което демонстрира г-н Радан Кънев, досегашен евродепутат. През 2020 г., когато ние казахме, че „Зелената сделка“ е вредна за България и че е против националния ни интерес в областта на енергетиката, той ни обвиняваше в конспирационизъм. Към онзи момент бях икономически съветник на КТ „Подкрепа“ и смея да твърдя, че в общественото пространство бях човекът, който най-ясно и най-гласовито изразяваше скептицизма си по отношение на „Зелената сделка“. Сега същият политик обяснява как той настоявал от дълго време за реформа на „Зелената сделка“ и как се борел с Франс Тимерманс, който беше еврокомисарят, отговарящ за затварянето на въглищната индустрия в ЕС. Не той, аз правих спонтанен протест, когато Тимерманс дойде в България и се опита на един лъскав форум да ни обясни колко е хубава „Зелената сделка“. Тогава заедно с шепа колеги го посрещнахме със свещници пред Интерекспо център, където еврокомисарят трябваше да влезе в една контролирана среда и да ни обясни за пореден път как „никой няма да остане извън борда“. Напротив, виждаме сега как хората остават извън борда. Вече има 160 съкратени от ТЕЦ „Контур глобал“, спряха и разкривките в мини „Марица Изток“, което означава, че няма как да продължи пълноценно добивът на въглищата.

– Мислите ли, че ще намерите подкрепа, ако влезете в Европарламента, за преобразяване на тази сделка?

– Смятам, че вече дори европейският политическия елит започва да отрезвява от това, което направи, защото се вижда как икономиката на съюза страда много сериозно. Германия неслучайно е в рецесия. Неслучайно множество европейски компании напуснаха ЕС и се пренесоха в САЩ. Дошлата на предизборна агитация у нас и освиркана онзи ден в Пловдив Урсула фон дер Лайен буквално предаде интереса на европейците.

– Темата за сигурността в Европа е на дневен ред, каква кауза ще защитавате относно войната Русия – Украйна? Тя е доста щекотлива и има противопоставяне.

– Има, разбира се, и то е подклаждано от едно голямо чуждо посолство у нас. Ще дам пример с факт, който е проверим и в регистрите на Министерство на културата. През 2022 г. един сайт, опериращ и на български език, получи от Американското посолство 145 милиона долара. Може само да предполагаме за какво са били похарчени… Само за сравнение – сумата е шест пъти по-голяма бюджет от годишния бюджет на БНР към онзи момент.

По отношение на войната конкретно – ние сме „партия на мира“! От другата страна са партиите на войната – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, а отскоро и ДПС. Това са ярките изразители на позицията, че ние трябва да въоръжаваме Украйна, а опасявам се, че поддържат вече и исканията на Столтенберг за разширяване на присъствието на НАТО в Черно море. Чухме това от настоящия министър на отбраната. Същевременно от наша страна нямаше несъгласие, каквото чухме от водещи политици в Италия и Германия, че Украйна може да обстрелва руски територии с предоставяното й оръжие. На всички ни е ясно, че това означава ескалиране на конфликта. Конфликт, който не е наш и от който ние трябва да стоим на дистанция. А най-добре е ЕС да иницира истински мирни преговори между двете страни. Напомням по Минските споразумения имаше няколко държави, които бяха гарант за изпълнението им, а когато през 2022 г. избухна горещата фаза на войната (започнала по същество 8 години по-рано), бившият канцлер Меркел заяви, че никога не са имали никакво намерение Минските споразумения да влизат в сила. Тя каза, че всъщност са искали да дадат време на Украйна да се подготви военно за открит конфликт с Русия. Това сочи, че няколко години ЕС е заговорничил със САЩ и с Украйна. Подпомагал е вероятно и с военна помощ Украйна, за да се стигне до този конфликт. Ще припомня и думите, произнесени от държавния секретар на САЩ Нюланд, по време на събитията на Майдана – „Майната му на Европейския съюз!“;

Ние сме категорично против такава политика на съюза и силно се надявам военнолюбците да бъдат изринати от следващия ЕП и от следващата ЕК.

КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!

ПЛАТЕН РЕПОРТАЖ

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!