Ваня Григорова: На първо място сред приоритетите на „Солидарна България“ са заетостта, работата и сигурността

Не държавата е лош стопанин, лоши са стопаните, които избираме да ни управляват. Добрият стопанин трябва да е там, където е ефективен, а не да слагаме поредното политическо назначение. Това заяви в „Лидерите говорят. Стратегии на фокус“ на Радио „Фокус“ кандидатът за депутат, водач на евролиста и лидер на коалиция „Солидарна България“ Ваня Григорова.

Необходимост от реформи

Трябва да се промени генерално философията на управление, която от 30 години е насочена към това да се преотдават дейности от публичния към частния сектор на всяко едно ниво – и местно, и национално, и европейско. „За мен честно казано най-порочно е да говорим за реформи по принцип. Би трябвало да знаем, че реформа не означава задължително промяна в положителна посока. И второ, думата „промяна“ вече беше компрометирана през „Продължаваме промяната“,“ смята тя.

Образование

Основният проблем в българското училище са делегираните бюджети, които изкривяват цялостно и представянето на учениците като резултати. „Коалиция „Солидарна България“ ще се бори за това да се промени начина на финансиране на училищата, защото когато философията е „политиката следва ученика“, тогава директорът и учителите трябва да се съобразяват с ученика, а не ученикът да има уважение на учителя. А едно училище има постоянни разходи за отопление, разходи за осветление, които не зависят от броя на учениците в него.“

Според Ваня Григорова от няколко години се провежда политика за увеличаване на заплащането по отношение на кадрите, което води и до увеличаване на интереса на младите специалисти, но все още целта заплащането на учителите да е поне 125% от средната работна заплата не е постигнато. „Спрем ли тази политика на градация на трудовите възнаграждения, ние ще спрем интереса към педагогиката и ще се върнем на изходни нива, в които сме и с медицинските сестри.“

Здравеопазване

Според лидера на коалиция „Солидарна България“ в сферата на здравеопазването всичко опира до промяната на философията на управление, като според нея на първо място трябва да спре източването на публичните средства към частни болници и клиники без срещу това те да поемат социалния ангажименти. „Трябва да подсилим общинското и държавното здравеопазване през затваряне на такива възможности частните болници, които също ползват публичен ресурс, да не поемат социални ангажименти.“

Второто, което трябва да се разреши, е проблемът с неравномерността на получаване на медицинска услуга и на разпределяне на средата и ангажименти. „Няма как да е другояче когато ние позволяваме едни значителни финансови потоци да се оттеглят към частните болници.“

Според нея България ще има Национална детска болница когато има политическа воля за това. „Трябва да има достатъчно хора в Народното събрание, които да настояват това да се случи, и то да настояват да се случи през публично лечебно заведение, а не частно такова.“

Нормално е, когато да не се отделят средства за допълнително финансиране в здравеопазването, ние да нямаме добро здравеопазване, смята също тя. „Затова призовавам и служебното правителство да подпише КТД в здравеопазването с повишени възнаграждения за лекарите и медицинските сестри.“

Икономика и финанси

Ваня Григорова изрази мнението, че на България се нуждае повече от вътрешни инвеститори и от това да се създадат държавни компании, които да са пазарни регулатори на отношенията в определен сектор. Тя даде пример с регулаторните механизми, приложен посредством държавната фирма „Ел Би Булгарикум“ за цените на млечните стоки по време на пика на инфлацията през 2022 година. „Какво се случи обаче в момента, в който държавната компания започна да пречи на частните компании да реализират свръхпечалби – ръководството на „Ел Би Булгарикум“ беше обезглавено от управляващите,“ каза тя.

Индустриалните зони в България трябва да има, категорична е тя, но според нея не на всяка цена трябва да се стремим да привличаме чуждестранни инвестиции в тях. „Основното за мен ако има инвеститори там, независимо български или чужда странни, и те редом с така вече изградената инфраструктура, която им е буквално подарък, редом с отстъпките от осигуровки и данъци, които често им се правят, трябва да поемат и социални ангажименти. Това е един много ясен и измерим социален ангажимент, който би трябвало да бъде залегнат в договора с частния инвеститор, както и да има и условия за подписване на КТД в предприятията, защото това неизменно означава, че работодателят уважава работниците си и преговаря с тях за условията на труд и възнагражденията им.“

По думите на Ваня Григорова трябва да се направят промени в Закона за държавния служител и съответните наредби така, че държавният служител да бъде пълноценен, да бъде независим и да бъде добре платен, защото това е практиката за преодоляване на корупцията според нея.

Социална политика и демографска картина

На първо място сред приоритетите на „Солидарна България“ е поставена заетостта, работата и сигурността, каза тя и допълни, че когато човек се чувства добре заплатен и не се тревожи как ще плати сметките си, той ще е доволен от работата си и няма да търси реализация в чужбина. „Ние губим децата си, губим младите хора във фертилна възраст като не им осигуряваме възможност за трудова реализация пълноценно в България. И след това се чудим защо населението е застаряващо. Няма как да и другояче. Изтегля се жива сила към Западна Европа и редом с това се правят усилия от страна на работодателите за внос на работници примерно от Индия.“

Външна политика

Лидерът на коалиция „Солидарна България“ изрази мнение, че е лицемерие приемането на България по въздух и вода в Шенген, но не и по суша, откъдето всъщност минават по-голямата част от стоките. „Българският бизнес продължава да търпи загуби от огромните опашки по граничните контролни пунктове, което е лицемерие.“

Ваня Григорова обясни, че според Брюксел България е твърде бедна и затова не я искат в еврозоната, въпреки че критерий „бедност“ няма сред критериите за достъп до еврозоната. „Ето това е едното лицемерие. Второто лицемерие е това, че в сегашната геополитическа ситуация Европейската комисия има интерес ние да влезем в еврозоната и в Шенген, но частично, непълно, като прислужници, и вече може да се направят отстъпки от изискванията за влизане в еврозоната. Е не е ли това европейско лице?“

По думите й България категорично трябва да влезе в Шенген, защото това ще облечи българския бизнес. Според нея начинът за въздействие когато някой не ни допуска, защото пречим на неговия бизнес, да речем Австрия, то „тогава ние имаме право на вето по други теми. Щом не ни искате абсолютно необосновано, тогава ние няма да ви гласуваме Зелената сделка или няма да ви гласуваме политиката за миграция. Но това се прави само от политици, които защитават българския интерес, нашия интерес. Нашите политици до момента единствено клатят глава в посока Брюксел, което за нас е пагубно,“ заключи тя.

КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!

ПЛАТЕНА НОВИНА

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!