ZeroHedge: Европа трябва да благодари на Русия. Тя остава основен източник на енергия за континента

ZeroHedge

от Лазар Лазаров

Според някои от по-циничните елементи цялата война в Украйна, организирана от Виктория Нюланд и различни свързани с енергетиката елементи в дълбоката държава, е имала за цел едно нещо: да замени Русия със САЩ като основен доставчик на газ за Европа (а неотдавнашният саботаж на газопровода „Северен поток“ само потвърждава тази конкретна „теория на конспирацията“).

И ако наистина войната е имала за цел да замени един европейски енергиен доставчик с друг, то тогава имаме лоши новини: войната е била напразна. Според вестник Financial Times  (FT) през май вносът на газ от Русия в Европа отново е изпреварил доставките от САЩ за първи път от почти две години насам, въпреки усилията на региона да се откаже от руските изкопаеми горива след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.

Въпреки че някои еднократни фактори допринесоха за обрата, това подчертава трудността за по-нататъшно намаляване на зависимостта на Европа от руския газ, тъй като няколко източноевропейски държави все още разчитат на вноса от своята съседка, а други активно заобикалят собствените си санкции с надеждата да получат по-евтина енергия.

Въпреки цялата реторика и позьорство, нищо не се е променило в Европа и Москва все още е основен източник на енергия за Европа.

През септември 2022 г. – няколко месеца след началото на войната в Украйна –  САЩ изпревариха Русия като доставчик на газ за Европа и от 2023 г. насам предоставят около една пета от доставките в региона.

Но според данни на ICIS през миналия месец доставките на руски газ и втечнен природен газ са съставлявали 15% от общите доставки за ЕС, Обединеното кралство, Швейцария, Сърбия, Босна и Херцеговина и Северна Македония. Втечненият природен газ от САЩ съставлява 14% от доставките за региона, което е най-ниското му ниво от август 2022 г. насам, сочат данните на ICIS.

Обратът идва на фона на широко увеличение на европейския внос на руски втечнен природен газ, въпреки че няколко страни от ЕС се опитват, но не успяват,  да им наложат санкции.

Както отбелязва FT, Русия спря да изпраща газ по тръбопроводи, свързващи я със Северозападна Европа в средата на 2022 г., но продължава да осигурява доставки по тръбопроводи през Украйна и Турция.

Потоците през май бяха повлияни от еднократни фактори, включително прекъсване на работата на голямо съоръжение за износ на втечнен природен газ в САЩ, докато Русия изпрати повече газ през Турция преди планираната поддръжка през юни. Търсенето на газ в Европа също остава сравнително слабо, като нивата на съхранение са близо до рекордно високи за този период на годината.

Някои се надяват това да изглежда като еднократно събитие и че нещата бързо ще се нормализират, тъй като Европа се преструва, че следва строги санкции срещу руските стоки.

Освен това през тази година изтича и срокът на споразумението за транзит между Украйна и Русия, което излага на риск потоците по маршрута. Разбира се, това означава само, че ответните действия срещу санкциите ще станат още по-яростни и скоро Европа ще бъде още по-разкъсана по оста „про-/анти-Русия“.

Междувременно Европейската комисия подкрепя усилията за създаване на инвестиционен план за разширяване на капацитета на тръбопроводите в Южния газов коридор между ЕС и Азербайджан, но високопоставен служител на ЕС заяви, че доставките по маршрута в момента не са достатъчни, за да заменят 14 милиарда кубични метра руски газ, който в момента преминава през Украйна към ЕС всяка година.

Комисарят по енергетиката на ЕС Кадри Симсон заяви, че по време на пътуването си до Япония този месец е изразила загриженост относно пренасочването на втечнен природен газ от Европа за задоволяване на търсенето в Азия. Тя заяви, че Токио и Брюксел са създали „система за ранно предупреждение“, за да наблюдават недостига на втечнен природен газ, и са се съгласили, че и двете страни трябва да предприемат мерки за пестене на енергия.

„ЕС е готов да компенсира всякакви негативни събития, свързани с търсенето или предлагането на световните пазари на газ“, заяви тя, добавяйки:  „Нашите газови хранилища остават на рекордно високи нива [и] търсенето на газ се стабилизира на рекордно ниски нива, като е намаляло с 20% в сравнение с 2021 г.“

Оказва се обаче, че Европа трябва да благодари на Русия за рекордно високите си запаси от газ.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!