Wall Street Journal: Таванът на цените на руския петрол не работи

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски!

Ограничението на цените на руския петрол, въведено от Г-7 и Европейския съюз в края на миналата година в опит да се намалят енергийните приходи на Москва, става все по-неефективно, съобщава Wall Street Journal.

През декември 2022 г. Европейския съюз и страните от Г-7 се споразумяха за таван от 60 долара на барел за руския износ на морски петрол, а през февруари тази година наложиха подобни ограничения върху износа на руски петролни продукти. Механизмът работи, като позволява на западните компании да транспортират, търгуват или застраховат руски петрол само ако той се продава на цена от 60 долара за барел или по-ниска.

Въпреки че приходите на Москва от продажбата на нефт и газ са намалели с 46% на годишна база през януари до 426 млрд. рубли (4,3 млрд. евро) след първото налагане на ценовия таван, оттогава те са се увеличили значително. По последни данни на руското Министерство на финансите приходите от нефт и газ в страната през октомври възлизат на 1,635 трилиона рубли (16,5 млрд. евро), през октомври, което е повече от два пъти повече на месечна база и с повече от една четвърт повече спрямо октомври 2022 г.

Според Wall Street Journal обратът е предизвикан от успешните действия на Москва да заобиколи ценовите ограничения, които според нея многократно нарушават правилата на световния пазар. Според съобщенията Русия е прехвърлила износа на суров петрол на флота от остаряващи танкери, или т.нар. флот в сянка, за който ценовите ограничения не важат.

В неотдавнашен доклад на Киевското училище по икономика се твърди, че към септември руският танкерен флот в сянка се състои от 180 плавателни съда. Според анализатори, говорили пред Wall Street Journal, големият размер на флота гарантира, че повечето руски експортни продукти не подлежат на ценовия таван.

Освен това най-големите купувачи на петрол от Руската федерация – Китай, Индия и Турция – не са се присъединили към западния ценови таван и Русия пренасочва все повече от своя петрол, предназначен преди за Запада, към тези страни. Тъй като купувачите вече са осигурени, Русия постепенно намалява отстъпките за своя износ, които бяха въведени по-рано тази година.

По последни данни на S&P Global над половината от руския износ на петрол вече се доставя със застраховка от страни извън Г-7, в сравнение с около 35% през януари, което също показва, че механизмът за ограничаване на цените става все по-незначителен.

„Ограничението на цените работи по план, но вече е остаряло“, заяви Наташа Кънева, ръководител на отдела за стратегии за суровините в JPMorgan Chase. Други анализатори отбелязват, че механизмът все пак би могъл да бъде приложен, но това би изисквало по-голям контрол от страна на Г-7 и Европейския съюз, включително строги наказания за нарушенията, по-подробни изисквания към документацията, за да се предотвратят измами с атестации, и разследване на завишените разходи за превоз и застраховка.

Източник: Wall Street Journal

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!