Великобритания минава на цифрова валута съвсем скоро

Валентин Катасонов, Фонд за стратегическа култура

По данни на Банката за международни разплащания (БМР) повече от сто централни банки по света са се включили в надпреварата, наречена CBDC (английска абревиатура на „цифрова валута на централна банка“). Техният напредък към целта се осъществява по различни пътища (различни концепции и технологии за цифрови валути) и с различна скорост. По данни на БМР в края на миналата година 11 държави и юрисдикции вече са легализирали новия вид пари. Най-голямата от тях е Нигерия, която въведе CBDC още в края на 2021 г. Най-новата от тази група е Ямайка.

 

Разбира се, най-амбициозният проект за CBDC се осъществява от Китай, който вече две години провежда широкомащабен пилотен тест на цифровия юан. Пекин не дава точна дата за официалното въвеждане на цифровия юан в цялата страна, но според експертите това вероятно ще стане през 2024 г. Южна Корея, Япония, Индия, Бразилия и Казахстан също са сред държавите, за които се смята, че са водещи в надпреварата. БМР включва и Русия в своя списък на лидерите.

 

Страните на Запад работят по темата за CBDC, но изостават от лидерите. Забележително е, че в Г-7 доскоро САЩ и Обединеното кралство бяха считани за най-изоставащи. За причините и проявленията на това изоставане на САЩ вече съм писал в статията „АМЕРИКА СРЕЩУ ЦИФРОВАТА ВАРНА НА CBDC“. Но сега искам да поговоря за проекта на Обединеното кралство за цифрова лира стерлинги.

 

Проектът за цифрова лира – стерлинг може да се проследи до април 2021 г., когато Английската централна банка и Министерството на финансите създават съвместна работна група за проучване на CBDC. По-късно към този процес се присъедини и Комисията по икономически въпроси към Камарата на лордовете. Доскоро не можеше да се каже, че има някакъв ясен проект с твърд график за неговото изпълнение. Сред британските парични власти и експерти нямаше консенсус по много основни въпроси. Например: трябва ли новата валута да обслужва както юридически, така и физически лица (потребители на едро и дребно)? Или тя е предназначена само за първите или само за вторите? Трябва ли цифровата валута да бъде „програмируема“ (т.е. да има предварително определени параметри с оглед на потребителя)? Може ли да се използва за трансгранични трансакции или трябва да обслужва само вътрешния пазар? Излишно е да казвам, че някои официални лица и експерти предлагат изобщо да не се бърза с въвеждането на британската цифрова лира, а да се изчака централните банки на други държави да въведат свои цифрови валути и да се види какви ще бъдат резултатите.

 

По-специално, още през януари 2023 г. управителят на Английската централна банка Андрю Бейли постави под въпрос необходимостта от цифров паунд. А през февруари т.г. ръководителят на Министерството на финансите на Обединеното кралство Джереми Хънт заяви, че CBDC може да бъде пусната още през това десетилетие, но във всеки случай не по-рано от 2025 г.

 

Както е обичайно в повечето държави, в Обединеното кралство бяха проведени обществени консултации по въпроса за CBDC, за да се оценят обществените нагласи. На 7 февруари т.г. Английската централна банка публикува документ за първоначална консултация, за да се запознае с общественото мнение относно стартирането на CBDC за търговия на дребно. Обществеността се противопостави на проекта. Централната банка сподели плана си за дигиталния паунд, като обеща (предвид установената опозиция), че новата валута може лесно да бъде заменена от парите в брой и традиционните банкови депозити.

 

Докладът не беше окончателен. Английската централна банка обяви удължаване на периода за публично обсъждане от 7 до 30 юни. Целта на удължаването е да се установят нагласите на гражданите относно възможността нерезиденти да използват цифровия паунд. Повече от 6 млн. граждани на Обединеното кралство живеят извън страната и ентусиастите на CBDC твърдят, че много нерезиденти може да пожелаят да разчитат на цифровата лира за извършване на плащания. Все още обаче не е ясно дали лицата, които не са граждани на Обединеното кралство, ще имат достъп до цифровата лира, като Английската централна банка остава резервирана по отношение на възможността за трансгранични трансакции с помощта на цифровата лира.

 

И на 16 юни се появи новината, че Английската централна банка ускорява драстично проекта за цифровата лира. Забележително е, че информацията се появи на уебсайта на Банката за международни разплащания. Това е доклад за съвместния проект на Английската централна банка с БМР – „Розалинд“. Оказва се, че като част от този проект е имало дълъг период на тестване на новите технологии, необходими за стартирането на цифровия паунд. В тестовете са участвали осем организации от финансовия и технологичния сектор. Сред тях бяха Barclays Plc, BNY Mellon и Revolut. Банка Barclays използва цифровата валута за тестване на парични плащания, издавани на доставчици само след като купувачът потвърди получаването на стоки с необходимото качество и количество.

Примерът с британския дигитален паунд показва още веднъж, че централната банка не може да рекламира или дори да крие подготовката за CBDC. Но тъй като е близо до финала, неочаквано е да се обяви високата готовност на цифровата валута за пълноценно пускане. Експертите очакват, че цифровата лира, ласкаво наричана бриткойн, може да бъде пусната в обращение преди края на тази година. По този начин в Г-7 Обединеното кралство може да бъде първата държава, която ще пусне в обращение ЦБДЦК. Вероятно е такова пускане да стане преди пускането на цифровия юан.

 

Източник: ФСК

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!