В САЩ не останаха жилища на достъпни цени. ГРАФИКА

от Лазар Лазаров
Изоставена къща в Кливланд

Голяма част от жилищата на достъпни цени в САЩ изчезнаха по време на пандемията, което доведе до това, че през 2023 г. предлагането ще достигне най-ниското си равнище в историята, пише ZeroHedge .

Много купувачи са изхвърлени от пазара поради рязко нарастващите цени на жилищата и високите лихви. Само миналата година броят на жилищата на достъпни цени се е свил с почти 41%, което се равнява на над 243 000 имота

На графиката  Дороти Нойфелд от Visual Capitalist показва намаляващото предлагане на достъпни жилища в САЩ, въз основа на данни от Redfin.

През 2023 г. само 16% от жилищата в Америка са на достъпни цени, което е спад спрямо 21% през предходната година. Под достъпна оферта се разбира такава, при която месечната вноска по ипотеката не надвишава 30 % от средния месечен доход в съответния окръг. 

Отбелязва се, че достъпността на жилищата става все по-непосилна, тъй като лихвите по ипотечните кредити се увеличиха повече от два пъти само за две години.

Въпреки че жилищата на достъпни цени съставлява 39% от пазара през 2021 г., делът им спада рязко, тъй като лихвените проценти се повишават. През 2023 г. средните годишни 30-годишни фиксирани ипотечни лихви достигat 6,81% –  най-високото си ниво от 20 години.

Въпреки че лихвените проценти по ипотечните кредити могат да намалеят през годината, ако Федералният резерв намали лихвените проценти, това може да не е достатъчно, за да се увеличи предлагането на достъпни жилища. Това е така, защото лихвените проценти може да не паднат достатъчно рязко, за да отменят ефекта на „златния белезник“, при който собствениците на жилища не са склонни да продават, за да запазят ниските си ипотечни лихви, обяснява ZeroHedge.

В допълнение към това строителството на жилища е намаляло значително след световната финансова криза. През този период строителите на жилища и кредиторите станаха все по-предпазливи, което доведе до спад на жилищното строителство с 55% в периода 2006-2021 г.

Въпреки че продажбите на нови жилища в миналото са съставлявали 10-12% от пазара на еднофамилни къщи, напоследък те нарастват до 30% поради намаляването на предлагането на съществуващи жилища. Но дори и на пазара да навлезе ново предлагане, вероятно ще са необходими няколко години, за да се върне достъпността на жилищата до историческите нива.

Всъщност  американската банка JP Morgan предполага, че ако лихвите по ипотечните кредити спаднат с 1 процентен пункт, това може да отнеме две години, ако приемем, че цените на жилищата останат на исторически високите си нива, а заплатите продължат да се увеличават с настоящия си темп.

Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!