Европейската соларна индустрия: Не налагайте мита върху вноса от Китай

Слънчеви панели

Европейската индустрия за производство на слънчева енергия предупреди политиците на Стария континент да не налагат мита върху вноса на фона на опасенията, че прекъсването на доставките на продуктите произведени в Китай ще навреди сериозно на способността на Европа бързо да направи прехода към чиста енергия, пише Ройтерс.

Призивът идва в момент, когато Брюксел и европейските правителства обмислят по-строги действия по отношение на вноса, тъй като се стремят да разширят производството на чисти технологии в Европа и да намалят зависимостта от Китай за продукти, необходими за прехода към зелена икономика.

Този месец Европейската комисия започва разследване, което може да доведе до въвеждане на мита за защита на производителите от ЕС срещу по-евтиния китайски внос на електромобили. Междувременно Германия проучва варианти, включително търговски защити, за да предпази местните производители на слънчева енергия от спадащите световни цени, показва правителствен документ, видян от Ройтерс.

„Митата не са добър отговор на настоящите предизвикателства в европейската соларна индустрия“, заяви Гюнтер Ерфурт, директор на борда на промишлената група SolarPower Europe, чиито членове включват производители, големи купувачи и компании, занимаващи се със слънчеви инсталации.

„Вместо да санкционираме цялата индустрия чрез тарифи, трябва да стимулираме соларните инсталации, които произхождат от устойчивото европейско производство на слънчева енергия. По този начин разгръщането на слънчевата енергия може да продължи необезпокоявано, а европейското производство на слънчева енергия може да расте стабилно“, заяви Ерфурт, който е главен изпълнителен директор на швейцарския производител на слънчеви клетки Meyer Burger.

В свое изявление SolarPower Europe заяви, че търговските бариери пред соларната енергия са „губеща стратегия“, и ги призова вместо това да помогнат на местните производители да се развиват, включително като улеснят подпомагането на местните заводи съгласно правилата на ЕС за държавните помощи.

Не случайно SolarPower Europe не споменава Китай. По данни на Европейската комисия ЕС получава повече от 90% от слитъците и пластините за слънчеви панели от Китай.

Европейските производители се оплакват от „наводнение“ на европейския пазар от китайски соларни модули, предлагани на цени, по-ниски от производствените, което ги принуждава да намалят своите.

От бранша обаче се опасяват, че ограничаването на китайските доставки би довело до повторение на периода 2013-2018 г., когато инсталациите за слънчева енергия в Европа временно намаляха, което съвпадна с ограниченията на ЕС за безмитен внос на китайски слънчеви панели и клетки.

Миналата година в ЕС са инсталирани рекордните 40 гигавата мощности за слънчева енергия.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!