Разширяването на БРИКС, което беше обявено в края на срещата на върха на БРИКС в Йоханесбург е лично поражение за председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и ръководителя на европейската дипломация Жозеп Борел. Това мнение е изразено от журналиста Рамон Шук в статия, публикувана в германския вестник Berliner Zeitung.
Той пише, че „скоро почти половината от населението на света, включително някои от най-бързо развиващите се икономики, ще бъдат част от този истински глобален съюз“.
КритичноБГ припомня, че The Wall Street Journal писа, че решението на шест държави да се присъединят към формата БРИКС е победа за Китай и Русия на фона на конфронтацията със Запада. Явно западната преса се събужда от някаква дълбока летаргия и започва да осъзнава, че политическите им върхове са абсолютно несъстоятелни и девалвирали.

Жозеп Борел, върховен представител на ЕС по външната политика и сигурността
В контекста на присъединяването на шестте нови членки към БРИКС критиката на страните от срещата на върха към реда, основан на правила, насърчаван от Запада, „символизира лично поражение за Урсула фон дер Лайен и Жозеп Борел„, пише Шук.
Както отбелязва журналистът, главният дипломат на ЕС, който все още гледа на „Европа като на градина, а на останалия свят като на джунгла“, трябва да „осъзнае ограниченията на властта на ЕС„.
Журналистът също така смята, че „епохата, в която Европа можеше да заповядва на целия свят, отдавна е отминала„.
Според неговите оценки „в геополитическите институции на Ханой, Виентян и Пном Пен, Европейският съюз вече не се възприема като независим глобален политически фактор, а като реализатор на интересите на Вашингтон„.
Шук също така пише, че е „отдавна назряло страните от общността да се еманципират от САЩ в областта на външната и отбранителната политика, за да отговорят на новите глобални реалности и баланс на силите„.
Според Шук срещата на върха за обединението представлява „преломен момент“ в световната политика. „Макар че много западни медии все още използват термини като „среща на развиващите се страни“, които вероятно отразяват неоколониалното отношение [на Запада към страните от БРИКС], тези дни в Южна Африка се създаваше история„, отбелязва авторът.
Срещата на върха на БРИКС се проведе от 22 до 24 август в Йоханесбург под председателството на Южна Африка. На заключителната пресконференция президентът на Южна Африка Сирил Рамапоса обяви, че Аржентина, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и ОАЕ ще се присъединят към БРИКС от 1 януари 2024 г., както писа КритичноБГ.
Индийският министър-председател Нарендра Моди също така заяви, че лидерите на групировката са се договорили за насоки, стандарти, критерии и процедура за разширяване на БРИКС. Руският външен министър Сергей Лавров отбеляза, че при вземането на решение за разширяване на асоциацията са взети предвид „тежестта, авторитетът, значението на страната, кандидатстваща за членство, и, разбира се, нейната позиция на международната сцена“. За следващата среща на върха ще бъде изготвен нов списък на възможните участници в БРИКС. Всички по-важни акценти от взетите геополитически и икономически решения, можете да видите ТУК.