Полският министър-председател Матеуш Моравецки всъщност постави ултиматум на Европейската комисия, пише „Правда“. Той се отнася до износа на украинско зърно, което, както твърдят западните чиновници и политици, е спешно необходимо на нуждаещите се страни от Азия и Африка. Поради някаква причина обаче то се продава в близките държави членки на Европейския съюз.
И това всъщност създаде големи проблеми на местните земеделски производители, тъй като украинското зърно е значително по-евтино. В резултат на това България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия забраниха вноса на украинско зърно до 15 септември. И тъй като изтича срока на забраната, петте страни са решени да я продължат. Особено Полша, където през октомври има парламентарни избори, а управляващите там застават твърдо зад своите земеделски производители.
„Уважаеми земеделски производители! Или Европейската комисия ще изпълни нашето желание, ще се вслуша в гласа ни и от 15 септември ще забрани допълнително вноса на четири вида зърно на територията на Европейския съюз, или ние сами ще осъществим тази стъпка. За пореден път казвам ясно: за нас най-важен е интересът на полския фермер. Затова или Европейската комисия ще вземе решение следващата сряда за по-нататъшна забрана на вноса, или ние сами ще разширим тази забрана на територията на Полската република„, заяви Моравецки.
Той добави още, че Полша не възразява срещу транзитното преминаване на украинското зърно през нейната територия. Този вариант обаче не устройва Киев. По-рано Володимир Зеленски заяви по време на обръщението си към участниците в срещата на върха на Инициативата „Три морета“, че Киев може да се обърне към Международния арбитражен съд, ако забраната за вноса на украински селскостопански продукти в страните от Европейския съюз продължи да бъде в сила и след 15 септември.
Съществуват и известни противоречия между страните от Западна и Източна Европа. За Франция, Италия, Испания и Германия въпросът за украинското зърно не е особено актуален. Но за съседните на Украйна държави и България този проблем от икономически се превърна в политически. И то дотолкова, че тези 5 държави нямат намерение да правят никакви отстъпки.
Остава да изчакаме да видим как Европейската комисия ще реагират на полския демарш. Поради ограниченията във времето няма да се наложи да чакаме дълго за реакцията на Брюксел.