Половината от втечнения газ на Русия за април е доставен само за Европа

През април Русия е доставила 46% от износа си на втечнен природен газ (LNG) на европейския пазар, според предварителни данни на аналитичната компания Kpler (достъпни за РБК). Една трета от изнесения LNG – 34% – отива в Азия, както и през март. Около 20% от доставките досега се показват в статистиката като „насочени към друга дестинация“.

Европа остава основната дестинация за доставка на руски LNG, въпреки дискусиите в ЕС за забрана за внос. Но цифрата за април за Европа е с 15 процентни пункта по-ниска от март. В същото време с близо 18 п.п. доставките са увеличени в друга посока.

Yamal LNG продължава предимно да насочва своите обеми към Европа с минимални доставки към Азия,

отбелязва Виктор Катона, ръководител на анализите на петролния пазар в Kpler. Този проект представлява по-голямата част или 95% от руските доставки на LNG за Европейския съюз, показва статистиката.

Общо 1,31 милиона тона руски втечнен природен газ са изпратени до европейските пристанища през април, сочат предварителните данни на Kpler.

Причините, поради които руският втечнен природен газ от Ямал все още е търсен в Европа, са както краткото транспортно разстояние, така и историческата връзка на големи обеми с европейски компании, коментира независимият газов експерт Александър Собко пред RBC по данни от април. Говорим за директни договори на Yamal LNG с испанската Naturgy (2,5 милиона тона), TotalEnergies (4 милиона тона), както и с германската SEFE (бивш търговец на Газпром) – 2,9 милиона тона, освен това NOVATEK също продава част от собствените си обеми от Yamal LNG по дългосрочни договори с Shell и TotalEnergies.

„Тоест по-голямата част от Yamal LNG, веднага или след трансбордиране от танкери, се озовава в собственост на европейски транснационални корпорации. И хипотетичният отказ от използване на този LNG в Европа ще доведе до логистични загуби не само за NOVATEK, но преди всичко за европейските компании. И в случай на забрана на реекспорта на втечнен природен газ, NOVATEK вероятно ще развива по-активно трансбордирането от страна на страна“, смята експертът.

Санкции срещу руския LNG
В момента руският газ не е обект на санкции от ЕС; това се отнася както за тръбопроводните, така и за втечнените доставки. Въпреки това ЕС многократно е заявявал намерението си да се откаже от вноса на руско синьо гориво до 2027 г.; през последните месеци в тази дискусия беше поставен специален акцент върху LNG. Прилагането на тези планове за Европа се оказа трудна задача, изискваща единодушно решение за налагане на санкции. Поради това ЕС едновременно започна разработването на правен механизъм , който ще позволи на страните независимо да блокират вноса на LNG от Русия.

Въпреки че делът на руския газ в общия внос на ЕС е намалял значително от началото на специалната военна операция в Украйна, той все още е около 15% (срещу 40–50% преди), от които 8,7% е газ от тръбопроводи, 6,1% е LNG. В същото време Русия е вторият по големина износител на втечнен природен газ за Европа след САЩ, като през април нейният дял в доставките на LNG за европейския пазар е бил 17%, според аналитичния портал Sial.

Най-големите получатели на руски LNG в ЕС са Франция, Белгия, Испания и Холандия.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!