На САЩ им трябва 1 трилион долара нов дълг на всеки 100 дни, за да се задържат. Готови ли са за катастрофата?

Майкъл Снайдер, The Economic Collapse

от Лазар Лазаров
Долар

Много хора чакаха срив на финансовата система на Америка, но истината е, че тя вече е в процес на стопяване. Както ще видите по-долу, размерът на паричната база в Съединените щати е нараснал повече от шест пъти от 2008 г. насам. Ако продължим по този път, няма да мине много време, преди да започнем да приличаме на Германия по време на Ваймарската република.

Но ако спрем да печатаме пари с бързи темпове, няма да сме в състояние да обслужваме дълговете си и ще изпаднем в много дълбока икономическа депресия. Тези, които управляват нещата, отчаяно искат да избегнат краткосрочната икономическа болка и затова просто продължават да избират лесния път. За съжаление, всеки път, когато се върви по лесния път, се стига само до душевни страдания.

Паричната база е общата сума на валута в обращение или държана в резерви. Парите в обращение са всичко, което се държи и използва от широката общественост, докато резервите се отнасят до депозити в търговски банки и всички пари, държани в резерви от тези институции в централната банка.

През по-голямата част от  историята ни растежът на  паричната ни база е бил много стабилен. След това обаче настъпва финансовата криза от 2008 г. и той започва да расте с експоненциални темпове.

Както можете да видите от графиката, размерът на паричната база преминава от по-малко от трилион долара през 2008 г. до почти 6 трилиона долара в наши дни…

Има тенденция на забавяне между момента, в който паричната база се повишава, и момента, в който наблюдаваме увеличение на цените в цялата икономика.

Например драматичният скок в паричната база, на който станахме свидетели през 2020 г., не доведе веднага до скок на цените. Но през 2021 и 2022 г. със сигурност усетихме болката.

През 2022 г. размерът на паричната база всъщност намаляваше, докато Федералният резерв се опитваше да се бори с инфлацията и това доведе до забавяне на цените до известна степен през 2023 г.

За съжаление в началото на 2023 г. размерът на паричната база започна отново да се увеличава и сега отново нараства много рязко. Това определено не е добра новина за американските потребители през 2024 г. и по-нататък.

Със сигурност нямаме нужда от повече инфлация, защото почти всичко стана болезнено скъпо в наши дни. Следното пише CNN…

От исторически недостъпния пазар на жилища и непосилните за бюджета цени на детските градини до високите цени на автомобилите – проблемът с издръжката на живота в Съединените щати се заражда от много години.

Родителите на малки деца правят трудния избор –  да осигурят средства за грижи за децата си, или да ги избегнат, като се откажат от работата си. 

Родителите също така се стремят да купуват по-големи автомобили, за да превозват нарастващите си семейства, като същевременно отделят пари за спестявания за колеж.

За твърде много хора американската мечта изглежда като илюзия.

Защо управляващите не спрат да печатат толкова много пари? Е, истината е, че ако спрат, няма да можем да обслужваме бързо нарастващите си дългове.

Днес потребителите в САЩ са задлъжнели в размер на 17 трилиона долара, корпоративният дълг е на най-високото си ниво досега, щатските и местните правителства тънат в дългове, а Федералното правителство дължи 34 трилиона долара.

В момента много известни гласове отправят зловещи предупреждения за това какво ще се случи, ако не овладеем дълговата си спирала…

От началото на годината все по-често се чува какофония от тревожни сигнали: Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън заяви, че ще има „бунт“ на пазара по този въпрос, а главният изпълнителен директор на Bank of America Брайън Мойнихан заяви, че е време да спрем да се „любуваме“ на проблема, а да направим нещо по въпроса.

Този страх се отразява и извън Уолстрийт. Авторът на „Черният лебед“ Насим Талеб твърди, че икономиката е в „спирала на смъртта“, а председателят на Фед Джером Пауъл заявява, че е време да се проведе „разговор между възрастни“ за фискалната отговорност.

Прави са. Ние сме в превозно средство, което привидно няма спирачки, и вървим към катастрофа.

Разбира се, нашите политици никога няма да спрат да вземат заеми и да харчат. Те са напълно пристрастени към дълга и осъзнават, че икономиката ще се срине, ако спрат да я поддържат с трилиони долари назаем.

Както Джим Куин уместно отбелязва, сега „са необходими 1 трилион долара нов дълг на всеки 100 дни, за да не се постигне нищо друго освен запазване на икономическата статичност“…

От основаването на нашата нация изминаха повече от 200 години, преди САЩ да натрупат трилион долара дълг. Сега добавяме един трилион долара към държавния дълг приблизително на всеки 100 дни.

Това, на което сме свидетели, не е нищо друго освен лудост, а това, което нашите лидери пирчиняват на бъдещите поколения американци, също е изключително неморално. В ранна Америка Томас Джеферсън предупреждава, че държавният дълг е начин, по който едно поколение може да открадне пари от бъдещите поколения в огромен мащаб…

Нашите политици откраднаха десетки трилиони долари от нашите деца и внуци. Това, което причиняват на бъдещите поколения американци, е повече от престъпно.

И сега ни докараха до ръба на националното финансово самоубийство. 

Така че се насладете на краткия период на относителна стабилност, който все още ни остава, защото краят на играта е пред нас.

Майкъл Снайдър

За автора: Майкъл Снайдер е автор и на „7-годишният Апокалипсис“, „Изгубени пророчества за бъдещето на Америка“, „Началото на края“ и „Живот, който наистина има значение“.

Публикувал е хиляди статии в блоговете „Икономически колапс“, „Краят на американската мечта“ и „Най-важните новини“ и др.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!