Индия се стреми да стане икономическа алтернатива на Китай. Страната наскоро сключи няколко важни търговски и инвестиционни споразумения с европейски държави. Водят се преговори и с Обединеното кралство, ЕС и страните от Персийския залив, отбелязва Известия.
Тъй като растежът на Китай се забавя, Индия ще влезе в глобалните производствени вериги. Икономиката на страната до голяма степен ще продължи да зависи от производствените дейности, насочени към огромния вътрешен пазар и износа на диаманти, лекарства и ориз, посочва пред Известия професорът по международни отношения от Принстънския университет Атул Коли.
В момента има огромна пропаст между двете икономики. По-конкретно, БВП на Индия е 4 трилиона долара, докато този на Китай възлиза на 18 трилиона долара. Все пак Индия има шанс да намали разликата със своя съсед, смята Ракеш Бхадаурия, ръководител на Центъра за стратегически изследвания и симулации към United Service Institution of India.
Индия би искала да стане лидер в няколко области, особено като се възползва от последиците от пандемията, тъй като икономиката на Китай се забавя и населението й намалява. Например индийската индустрия за микрочипове може да се развие рязко. Все пак няма да е възможно да надминем Китай през следващите десет до 15 години, подчертава експертът.
Във всичко това обаче има един голям проблем. Потенциалната икономическа конкуренция може да доведе до избухване на вече съществуващото напрежение между Индия и Китай, включително териториални спорове. Експертите обаче посочват, че трябва да се извърви дълъг път преди да се появи каквото и да е икономическо напрежение. Освен това двете страни имат различни модели на растеж и Индия е зависима от БВП на Китай, отбелязва Алексей Куприянов, ръководител на групата за Южна Азия и Тихоокеанския регион в Института за световна икономика и международни отношения „Примаков“ на Руската академия на науките (ИМЕМО РАН).
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски