Кристалина Георгиева: Изкуственият интелект засяга 40% от глобалната заетост и ще влоши неравенството

от Лазар Лазаров

По-нататъшното развитие на изкуствения интелект (ИИ) може да доведе до по-малко работни места, както и до увеличаване на неравенството в света. Такива оценки дава управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева в блога си на сайта на финансовата институция, съобщава ТАСС.

 „ИИ ще повлияе на почти 40% от работните места по света, заменяйки някои и допълвайки други. Нуждаем се от интелигентен баланс на политиките, за да оползотворим неговия потенциал. Ние сме на прага на технологична революция, която може да повиши производителността, да ускори глобалния икономически растеж и да повиши доходите в световен мащаб. То обаче може да доведе и до загуба на работни места и увеличаване на неравенството“, подчерта Георгиева.

Според директора на МВФ въздействието на развитието на ИИ върху глобалната икономика е „трудно за прогнозиране“, защото ще се случи по „много сложен начин“. „Констатациите са поразителни: почти 40% от глобалната заетост е засегната от ИИ“, добавя Георгиева. С влиянието на изкуствения интелект върху висококвалифицираните работни места, продължи тя „страните с развити икономики са изправени пред по-големи рискове“, както и по-големи възможности в сравнение с нововъзникващите пазари и развиващите се икономики.

По думите й подобна ситуация може да увеличи неравенството в света. „В повечето сценарии изкуственият интелект вероятно ще влоши общото неравенство, което е тревожна тенденция, която политиците трябва да предотвратят, за да попречат на технологията да увеличи допълнително социалното напрежение“, пише Георгиева.

Източник: Гласове

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!