Клуб „Валдай: БРИКС променя световния ред с преход на лидерството от глобалния Запад към глобалния Юг

На 29 юни клуб „Валдай“ беше домакин на дискусия на тема „БРИКС и политическата икономия на новия световен ред“. Модераторът на дискусията Тимофей Бордачев, програмен директор на Валдайския клуб, отбеляза, че групата БРИКС е възникнала в среда, коренно различна от тази, в която се намира светът сега. Първоначално тя имаше за цел да „редактира“ международния ред, без да го променя радикално. Сега обаче, след като традиционните организатори на този орден се провалят, светът възлага големи надежди на нея. Това означава, че едно от предизвикателствата, пред които БРИКС може да се изправи, е разминаването между очакванията и възможностите.

Павел Князев, извънреден и пълномощен посланик на Министерството на външните работи на Русия и представител на Русия в БРИКС, изтъкна кризата на западноцентристкия неолиберален модел на глобализация и необходимостта от нов световен ред, който да отразява реалните нужди на т. нар. глобално мнозинство, най-вече на страните от глобалния Юг и Изток. В този контекст интересът на страните от глобалния Юг към дейностите на БРИКС продължава да нараства. Посланикът подчерта, че макар БРИКС да е сравнително млада асоциация, тя вече е развила многостранна архитектура на взаимодействие, диалог и сътрудничество, демонстрирала е готовност да работи на основата на консенсус и е създала множество механизми за взаимодействие както в икономическата, така и в социалната, културната и експертната сфера. Той добави също, че злоупотребата с особеното положение на долара в световната търговия е създала тенденция към дедоларизация на търговските отношения и в тази връзка се правят предложения за създаване на обща валута за БРИКС.

Фън Шаолай, декан и професор в Училището за международни и регионални изследвания на Източнокитайския  университет, очерта редица фактори, които допринасят за трансформацията на световния ред. Сред тях са нарастващата инфлация на Запад, изострянето на политическите и идеологическите борби в САЩ и ситуацията в Украйна. Според него обаче положението в глобалния Юг е по-стабилно. Страните му продължават да развиват своя икономически капацитет. Много от тях предпочитат да не заемат страна в конфронтацията и се стремят да играят ролята на посредник. Този подход допринася за интереса към групата БРИКС, която защитава идеите за приобщаване, развитие, а не преразпределение на света, независимост срещу хегемония. В този контекст ключов приоритет на предстоящата среща на върха на групата ще бъде предотвратяването на нова студена война или още по-лоша война и хаос.

 

Виктория Панова, заместник-ректор по международните отношения във Висшето училище по икономика към Националния изследователски университет подчерта, че сега е особено важно да не се изгубят предимствата, които БРИКС има. Въпреки трудната обстановка, хората са привлечени от групата и гледат на нея като на източник на положителни алтернативи, казва тя. Това означава, че участниците в БРИКС са изправени пред трудното предизвикателство да поддържат едновременно ефективността на групата и нейната всеобхватност. „Нямаме право да отказваме сътрудничество на всички онези страни, които са повярвали в БРИКС“, смята Панова. Тя добави, че това сътрудничество в никакъв случай не се ограничава само до икономиката – диалогът се води във всички области и е всеобхватен по своя характер.

Ниведита Дас Кунду, старши научен сътрудник в университета в Йорк и академичен директор на Liaison College, е убедена, че БРИКС променя световния ред, осигурявайки преход на лидерството от глобалния Запад към глобалния Юг и настоявайки за по-голямо представителство в световното ръководство. Страните от БРИКС се застъпват за продължаване на реформата на многостранните институции, по-специално на ООН, Световната банка и МВФ, с цел светът да стане по-приобщаващ. „Една от силните страни на БРИКС е, че помага на по-бедните страни, без да налага политически дневен ред или да манипулира местните икономики“, твърди тя.

Пилани Мтембу, изпълнителен директор на Института за глобален диалог в Южна Африка, нарече предстоящата среща на върха на БРИКС в Йоханесбург – първата на живо среща на върха след пандемията – най-важната от няколко години насам. Според него акцентът на срещата на върха ще бъде поставен върху Африка и по-специално върху Южна Африка като страна домакин. Той отбеляза, че страните от БРИКС могат да играят голяма роля на африканския континент не само в търговията, но и като източник на инвестиции. Мтембу подчерта, че различията между страните от БРИКС само укрепват групата. „Именно поради тези различия сътрудничеството ще продължи, защото живеем в един все по-сложен световен ред“, каза той.

 

Източник: Международен дискусионен клуб „Валдай“

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!