Вече няколко години наблюдаваме надпреварата на централните банки на много страни по света на пистата, наречена „CBDC“. Това е съкращение от английския термин “Central Bank Digital Currency” – “цифрова валута на централната банка”. Централните банки казват, че CBDC е трети вид пари, допълващ традиционните видове пари в брой и безналични пари.
За разлика от традиционните безналични пари, емитирани предимно от търговски банки (под формата на издадени заеми), CBDC се емитират изключително от централната банка. Днес няма нито един модел на CBDC. Обсъждат се различни варианти. Например опция за употреба на едро (т.е. потребителите на CBDC са търговски банки). Също така опция за цифрова валута на дребно (потребителите са физически лица). Или универсален вариант (за употреба на едро и дребно). Някои централни банки говорят за CBDC изключително за използване в рамките на страната. Други смятат, че CBDC може да се използва за трансгранични транзакции. и т.н.
Отношението на обществото към CBDC е, меко казано, двусмислено. По-точно е напрегнато и дори опозиционно. Централните банки не са в състояние да обяснят на хората защо са необходими трети вид пари. Липсата на ясни обяснения поражда подозрения, че CBDC е част от проекта на „господарите на парите“ за изграждане на електронен (цифров) концентрационен лагер за човечеството.
Всички транзакции на граждани, извършени с помощта на CBDC, ще бъдат прегледани от Big Brother. Хората, чието поведение и дори мисли се отклоняват от насоките на „Биг Брадър“, подлежат на различни видове санкции.
Включително чрез блокиране на цифровата сметка на нарушителя в централната банка. Най-вероятно CBDC ще се превърне в програмируема валута. Това означава, че параметрите на възможното използване на дадено лице ще зависят от неговия социален рейтинг. Това се отнася до параметри като набор от стоки и услуги (които могат да бъдат закупени чрез цифрова валута), период на съхранение на валутата в сметката, географско пространство (в рамките на което валутата работи) и т.н.
Според Банката за международни разплащания (BIS), повече от сто централни банки в момента се гмуркат в темата за CBDC. Значителна част от тях изучават плюсовете и минусите на този нов вид пари. Други обсъждат най-подходящия модел на цифрова валута за страната (както отбелязах по-горе, има много опции). Трети вече са стартирали пилотни проекти и тестват цифрова валута. И накрая, малка група държави вече са легализирали цифровата валута. Сред последните най-голяма е Нигерия.
Групата на водещите страни включва Китай, Индия, Бразилия, Казахстан, Русия и редица други. Това са големи икономики, които вече тестват цифрови валути. Не днес или утре те могат напълно да легализират CBDC. Като цяло в групата на икономически развитите страни (Европа, Северна Америка, Австралия, Япония) има известно изоставане от групата на лидерите (експертите смятат Швеция за най-напредналата в тази група страни). Особено фрапиращо е изоставането на САЩ.
Сериозните дискусии за цифровия долар започнаха едва през януари 2022 г., когато Федералният резерв на САЩ публикува доклада „Пари и плащания. Щатският долар в ерата на цифровата трансформация.“ И по това време, между другото, в Китай вече работеше пилотен проект за цифровия юан.
Тази мудност на Америка поражда недоумение и въпроси от наблюдатели и експерти. В крайна сметка Съединените щати са икономика номер едно в света (измерена чрез БВП, измерен по официалния валутен курс). САЩ са развили цифрови технологии (ИТ компании в Силиконовата долина). Американският долар е световна валута. Това може да се съди по такива показатели като дела на щатския долар в световните валутни резерви (повече от 58%), в платежните транзакции SWIFT, в транзакциите на валутния пазар FOREX и др.
Някои защитници на долара в Съединените щати предупреждават, че Америка трябва да действа проактивно, за да запази водещата позиция на американската валута в света. Цифровият долар трябва да е преди цифровия юан или цифровата рупия. В противен случай CBDC на други страни, фокусирани върху обслужването на международни транзакции, ще изтласкат долара от световната арена.
Цифровият долар трябва да бъде гаранция, че американската валута ще запази монополната си позиция в света.
Вярно е, че има различна гледна точка сред защитниците на долара. Няма нужда да се суетите или да бързате с цифров долар. Америка ще проучи опита на други страни в използването на CBDC, ще избегне много грешки и грешни изчисления и ще създаде най-добрата цифрова валута в света. И така ще се озове в кралското място. И дори ако CBDC от други страни се използват в международни транзакции, това няма да разклати значително позицията на щатския долар в света. Основното нещо е да не се суети и да действа със сигурност!
Но има и друга гледна точка. Което изглежда е мнението на по-голямата част от американското население и много от водещите американски политици. Това е следното: Америка не се нуждае от цифров долар, нито днес, нито утре, никога. Дигиталният долар ще погребе остатъците от свобода в страната, той е инструмент за поробване на гражданите. Проучвания на общественото мнение, редовно провеждани в Съединените щати, показват, че откритите, съвестни поддръжници на CBDC варират от 10 до 20%. Повече от половината от анкетираните са съзнателни противници. Останалите не са решили или просто не знаят какво е цифрова валута на централната банка.
Трудно е да се каже по каква причина (или под влияние на негативното обществено възприемане на CBDC, или въз основа на други съображения), но редица високопоставени хора от Федералния резерв на САЩ заявиха, че няма да бързат да прилагат цифров долар. През септември 2023 г. председателят на борда на Федералния резерв Джеръм Пауъл каза, че не е взето решение за цифров долар и няма да бъде взето „поне няколко години“. А членът на Борда на управителите на Фед Мишел Боуман се опита да успокои обществеността. Тя призна, че все още не е намерила убедителни аргументи в полза на факта, че цифровият долар може ефективно да реши всеки от проблемите, пред които са изправени Фед и Америка. Федералният резерв, както каза дамата, обмисля алтернативи на цифровия долар за решаване на проблеми, които може да са по-малко рискови за потребителите и икономиката.
В Конгреса на САЩ има опозиция срещу цифровия долар. Вече има няколко законопроекта, забраняващи разработването и въвеждането на цифров долар в страната, както и използването на всеки друг CBDC в Съединените щати. /…/
Ето най-новата инициатива на Капитолийския хълм. На 26 февруари група от петима американски сенатори представи законопроекта за надзора срещу CBDC, който ще забрани на Фед директно да прехвърля цифров долар на гражданите. Автори на предложението са републиканските политици Тед Круз, Бил Хагърти, Рик Скот, Тед Бъд и Майк Браун. Те се опасяват, че дигиталната валута на централната банка ще бъде програмирана да шпионира обикновените хора, като следи техните транзакции. „Тъй като администрацията на [президента на САЩ] Джо Байдън отделя слюнка при мисълта за нарушаване на нашата свобода и нахлуване в неприкосновеността на личния живот на гражданите, за да наблюдава личните им навици за харчене, Конгресът трябва да изясни, че Фед няма правомощията да прилага CBDC“, каза Круз.
Бариерите пред дигиталната валута също се поставят на държавно ниво. Флорида е лидер тук. Губернаторът на този щат, Рон ДеСантис, направи и продължава да прави редовни, високопоставени изявления срещу цифровия долар. Той инициира подготовката и обсъждането в законодателното събрание на своя щат на проектозакон, забраняващ използването не само на цифровия долар, но и на всякакви други цифрови валути на централните банки. Законът беше приет миналия май и влезе в сила на 1 юли 2923 г. По-късно подобни законопроекти бяха въведени в техните законодателни органи от такива „червени“ щати (тоест щати, доминирани от републиканци) като Луизиана, Алабама, Индиана и Северна Дакота.
Най-накрая, претендентите за президент на САЩ започнаха да говорят за заплахата, която дебне в цифровия долар по време на разгръщащата се предизборна кампания. Един от първите, които се включиха в изборната надпревара, беше вече споменатият губернатор на Флорида Рон ДеСантис.
Вивек Рамасвами, индийско-американски предприемач, писател и консервативен политик, обяви участието си в президентските избори през 2024 г. миналата година. Той е против CBDC. Според него цифровият долар проправя пътя за система от социални рейтинги и социален кредит, подобна на тази, която сега съществува в Китай и допълва цифровия юан. Америка не трябва да следва пътя на Китай, който изгражда „дигитална диктатура“. Вивек Рамасвами нарече CBDC „гробницата на американската свобода“. На 9 август Вивек Рамасвами направи резонансно изявление относно цифровата валута: „CBDC е последният троянски кон от „Голямото нулиране“ (терминът „Голямо нулиране“ е измислен през 2020 г. от президента на Световния икономически форум Клаус Шваб – V.K. ) и прекия път към социална кредитна система, която трайно интегрира ESG в нашата валута. Доларът ще бъде по-силен, ако го защитим от цифровизацията.
В предизборната кампания се включи и бившият американски президент Доналд Тръмп. Той победи опонентите си републиканци на първичните избори. Включително гореспоменатите Рон ДеСантис и Вивек Рамасвами. И те оттеглиха кандидатурите си. Включително и защото Доналд Тръмп, не по-малко енергично от тях, започна да се противопоставя на цифровия долар. През януари тази година бившият президент на САЩ Доналд Тръмп даде обещание на американския народ на един от своите митинги, че като президент никога няма да позволи създаването на дигитален долар. „Ще защитя американците от правителствената тирания“, възкликна той, добавяйки, че дигиталната валута на централната банка ще даде на федералното правителство „абсолютен контрол върху вашите пари“. Тръмп каза: „Това би било опасна заплаха за свободата и няма да го допусна в Америка“.
Между другото, опозицията на Тръмп срещу CBDC се подкрепя не само от обикновените американци, но и от някои банкери. В края на краищата дигиталната валута предполага монополизиране на паричната емисия в централната банка и частните търговски банки се оказват извън бизнеса.
Трябва да се отбележи, че до сравнително наскоро страстите в Америка бяха в разгара си по отношение на частните криптовалути (Биткойн и други). Някои политици и общественици подкрепиха частните цифрови валути, вярвайки, че те ще помогнат на хората да избягат от всемогъщото влияние на Федералния резерв и банките. Някой, напротив, каза, че частните цифрови валути могат да подкопаят официалната парична система на Америка, която е поддържащата структура на цялата държава и общество. Те казват, че биткойните и други частни валути могат да потопят страната в анархия.
И когато заплахата от въвеждане на CBDC надвисна над Америка, отношението на някои политици и общественици към частните цифрови валути стана по-лоялно. Причината е следната: от две злини – CBDC и частните цифрови валути – втората е по-малката. Робърт Кенеди, Рон ДеСантис и Вивек Рамасвами водят кампании за частни цифрови валути.
Що се отнася до Доналд Тръмп, след като влезе в изборната надпревара, той се опитва да избегне въпроса за частните цифрови валути. По време на своето президентство Тръмп многократно се изказваше срещу криптовалутите, като не без основание ги наричаше заплаха за американската държавност. През 2021 г., след като вече напусна Белия дом, Доналд Тръмп в разговор с репортери на Fox Business каза, че никога не се е доверявал на криптовалутата и я смята за „опасно нещо“, което рано или късно ще се спука като сапунен мехур. „Никога не съм ги харесвал [криптовалутите], защото обичам да държа долари. Вярвам, че доларите трябва да се използват като валута. Има все повече и повече криптовалути и никой не иска да прави нищо с тях“, сподели страховете си бившият шеф на Белия дом.
В края на януари тази година конгресменът Емер каза, че Тръмп вероятно ще стане „много по-приятелски настроен към криптовалутите по време на втория си мандат като президент.
Миналия месец те вече се опитаха да „тестват“ Тръмп относно отношението му към частните цифрови валути. В разговор с Fox News той каза, че настоящото развитие на биткойн ще изисква от властите да въведат специализирана регулация. Според него първата криптовалута вече е „заживяла свой собствен живот“. И продължи: „Много хора го приемат. Виждам все повече и повече хора, които искат да плащат с биткойни, което е интересно. Вероятно ще е необходима известна регулация. Но мисля, че мога да съжителствам с него. В същото време политикът все още не е демонстрирал своята симпатия към биткойн.
„Винаги съм харесвал една валута… Харесвам долара“, подчерта Тръмп. И в същото време не пропусна да заяви за пореден път, че е против дигиталния долар, който създава рисковете от „дебанкиране и появата на политически оръжия“.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски