Тъй като бюджетът на щата Калифорния се променя от излишък в размер на 97,5 млрд. долара към многомилиарден дефицит, това е поредното напомняне за нестабилността на системата на приходите в щата. Склонността на губернатора Гавин Нюсъм към самохвалство беше в пълен разцвет преди осем месеца, когато той обяви, че Калифорния има бюджетен излишък от 97,5 млрд. долара и се похвали, че „никой друг щат в американската история не е имал толкова голям излишък“, пише ZeroHedge.
Няколко месеца по-късно Нюсъм призна, че прогнозираният излишък се е превърнал в недостиг от 22,5 млрд. долара. Той предложи бюджет за 2023-2024 г. в размер на 297 млрд. долара, в който се ограничават някои от допълнителните разходи и косвено се вземат милиарди долари назаем, за да се преодолее недостигът.
Бирмингам банкрутира. И далеч няма да е последен
По всяка вероятност бюджетният дефицит за 2024-2025 г. ще бъде два пъти по-голям от този за 2023-2024 г. Според прогнозата щатът може да посегне към резервите и да намали някои еднократни разходи.
При положение, че данъчните приходи са в състояние на свободно падане, сравнимо с Голямата рецесия и краха на дот-ком компаниите в началото на века, Калифорния е изправена пред прогнозен бюджетен дефицит от 68 млрд. долара през следващата година, който ще изисква съкращаване на разходите и използване на резервни фондове, заявиха щатски финансови служители.
Новата оценка на непартийната Служба за законодателни анализи, публикувана в момент, когато губернаторът Гавин Нюсъм финализира януарското си предложение за бюджет, отразява значително забавения период на подаване на данъчни декларации тази есен, когато събраните суми бяха далеч под очакванията на законодателите, когато те приеха плана за разходите през лятото.
Законодателният анализатор Габриел Петек предупреди, че Калифорния е по-добре подготвена да реагира на ситуацията, отколкото по време на икономическата рецесия преди 15 години, тъй като оттогава е създала няколко многомилиардни фонда за черни дни, въпреки че щатът също така очаква структурен дефицит от около 30 млрд. долара годишно занапред.
И Нотингам банкрутира
„Аз използвам думата „сериозен“. Сериозен бюджетен проблем“, заяви Петек по време на брифинг с журналисти. „Не бих го нарекъл криза.“
Politico съобщава, че бюджетният дефицит на Калифорния е нараснал до рекордните 68 млрд. долара, тъй като приходите от данъци намаляват.
„Последната цифра на дефицита, изчислена от непартийната Служба за законодателни анализи и публикувана в четвъртък, далеч надхвърля прогнозата от юни за 14,3 млрд. долара. Недостигът, който е най-високият в доларово изражение, но не и като процент от общите разходи, заплашва да провали предстоящата законодателна година, като принуди губернатора Гавин Нюсъм и законодателите да направят съкращения на разходите в мащаби, с които са се сблъсквали малко от избраните с ограничен мандат служители в Сакраменто“, пише Politico.
„Щатът остава в добра парична позиция, а това наистина не беше така в началото на Голямата рецесия“, заяви пред репортери анализаторът на законодателството Габриел Петек. „Не сме изправени пред същите предизвикателства по отношение на ликвидността, каквито имаше тогава, и затова не бих се съгласил да го определя като криза.“
По-малкият дефицит през миналата година принуди губернатора да направи най-големите съкращения в своя мандат след години на огромни излишъци. Щатът избегна по-дълбоки съкращения, като забави разходите и прехвърли средства между общите и специалните фондове на щата. Дали демократите са смятали, че почти нулевите лихвени проценти ще продължат вечно, пита Wall Street Journal. Дали изобщо са мислили, е по-точният въпрос, според мен.
Не се притеснявайте, това все още не е криза. Но скоро ще стане. Колко дълго ще издържат 30-те милиарда долара резерви и бюджетните хитрини, когато дефицитът е 68 милиарда долара?