Китай на път да детронира САЩ и като водеща ядрена сила в света

от Лазар Лазаров
Китай

Китай бързо се превръща във водещ световен производител на ядрена енергия, което поражда опасения за конкурентоспособността на САЩ, пише OilPrice.

„Докато държавите се борят да запазят стратегическите си позиции в бързо променящия се енергиен пейзаж, превръщането в ядрена енергийна сила изведнъж става важно за световните суперсили. И изглежда, че Китай печели тази надпревара“, се казва в материала.

Макар че в продължение на десетилетия Съединените щати бяха най-големият производител на ядрена енергия в света, през последните години американският пазар значително се забави, като същевременно Пекин удвои темповете на внедряване, добавяйки през последните десет години цели 34 гигавата мощности за ядрена енергия. В резултат на това, пише OilPrice, в рамките на десетилетието Китай ще изпревари Съединените щати (и Франция) и ще стане най-големият производител на ядрена енергия в света.

„Понастоящем Китай разполага с 55 действащи ядрени реактора в сравнение с 94 в САЩ, но вече има 23 нови реактора в процес на изграждане, а още други са в процес на планиране. Всъщност на Китай са му били необходими само 10 години, за да добави същото количество ядрени мощности, за което на Съединените щати са били необходими четири десетилетия“, се отбелязва в материал.

Политиците в Съединените щати изразиха загриженост, че бързо нарастващият капацитет на Китай в областта на ядрената енергия може да му позволи да изнася ядрени реактори в голям мащаб, което в крайна сметка ще подкопае външните отношения на САЩ в страните вносителки. Това не би било нова тенденция, а продължение на вече масираното разширяване на енергийното влияние на Китай в нововъзникващите пазари.

Междувременно плановете на Китай да постави плаващи ядрени електроцентрали в Южнокитайско море предизвикаха напрежение в отношенията със съседите му от Югоизточна Азия. Китай, Малайзия, Виетнам и Филипините имат припокриващи се претенции към части от морето, за което Китай претендира почти изцяло.

Всъщност огромните ядрени амбиции на Китай, както отбелязва OilPrice, не могат да бъдат ограничени от собствените му граници или дори от земните граници. По-рано тази година Москва и Пекин обявиха съвместни планове за изграждане на ядрен реактор на Луната през следващото десетилетие. Руските държавни медии дори твърдят, че разработката на централата вече е в ход и в момента Русия и Китай работят по експериментални и изследователски съоръжения в рамките на проекта, завършва OilPrice.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!