Япония: Полагаме всички усилия Русия да не забрани вноса на морски дарове

Японските власти полагат всички усилия, за да попречат на Русия да наложи забрана за внос на японски морски дарове поради опасения, свързани с изхвърлянето на пречистена вода от атомната електроцентрала „Фукушима-1“ в океана. Това заяви Ичиро Мияшита, министър на земеделието, горите и рибарството на страната, съобщава информационната агенция „Киодо“.

„Продължаваме да предоставяме на Русия възможно най-прозрачната информация. Искаме още веднъж да подчертаем нашите аргументи за безопасност и да положим усилия, за да гарантираме, че няма да бъдат наложени ограничения върху вноса“, заяви по време на пресконференция Ичиро Мияшита.

Министърът също така призова руската страна „да се придържа към подход, основан на научни данни“. По данни на „Киодо“ през 2022 г. Русия е закупила от Япония морски дарове на стойност 280 млн. йени (около 1,8 млн. долара), т.е. 0,1% от международния обем.

На 26 септември, Росселхознадзор заяви, че обмисля ограничаване на вноса на рибни продукти от Япония поради радиационните рискове след изпускането на пречистена вода от АЕЦ „Фукушима-1“. Беше отбелязано, че окончателното решение ще бъде взето след преговори с японската страна.

На 13 септември говорителката на руското външно министерство на Русия Мария Захарова заяви, че Япония не е демонстрирала прозрачност по въпроса за изпускането на вода от АЕЦ „Фукушима“. Тя каза още, че Русия очаква Япония да предостави възможност да се проучат всички данни за качеството на водата и да се проведат необходимите изследвания.

На 7 септември Росселхознадзор съобщи, че не са открити следи от радиация в рибата, взета в подзоните на Приморския край и Сахалинска област след изхвърлянето на вода от АЕЦ „Фукушима-1“. Експертите заявиха, че са анализирали различни видове риба и морски дарове – камбала, минтай, треска, херинга, скумрия, както и кайма, консерви и други продукти от морски произход.

На 24 август Япония започна да изхвърля в океана почистената от радиация вода от атомната електроцентрала „Фукушима-1“. Правителството на страната съобщи, че тя е безопасна за околната среда, тъй като водата като цяло не съдържа радиоактивни вещества и съдържа само изотопа на водорода, известен още като тритий.

През март 2011 г. в атомната електроцентрала „Фукушима-1“ стана авария, предизвикана от най-силното земетресение в историята на Япония и последвалото го цунами. Властите решиха да спрат атомната електроцентрала, а водата, използвана за охлаждане на повредените реактори, беше съхранявана в резервоари.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!