CNN: Инфлацията в САЩ не пада, а се качва. Ще се повтори ли кошмарът от 70-те години?

от Лазар Лазаров

В четвъртък беше публикуван докладът за брутния вътрешен продукт на САЩ, показващ, че икономиката на страната е нараснала с годишен темп от 1,6% през първото тримесечие на тази година спрямо темпа от 3,4% през четвъртото тримесечие на миналата година. Tова съобщи американският телевизионен канал CNN.

Според изданието изглежда, че точно това е лекарство, което лекарите от Федералния резерв (Фед) на САЩ са поръчали. Но има само един проблем: инфлацията.

Отбелязва се, че през последните няколко години икономиката на САЩ растеше с темпове, които изглеждаха твърде добри, за да са истина.

Последните данни за индекса на потребителските цени показват, че инфлацията се покачва, отдалечавайки се още повече от целта на Фед от 2%. Икономистите прогнозират, че новите данни за инфлацията в петък ще покажат подобна картина. Докладът за БВП на САЩ даде още един предварителен прочит на това, което може да се случи.

В доклада е включена актуализация на инфлацията от предходното тримесечие, измерена чрез предпочитаното от Фед средство за измерване –  ценовия индекс на личните потребителски разходи. Последните данни показват, че цените са се повишили до 3,4% на годишна база през първото тримесечие в сравнение с 1,8% през последното тримесечие на 2023 г.

Както посочва CNN, забавянето на икономическия растеж, съчетано с нарастваща инфлация, е известно като стагфлация. Това е едно от най-неприятните понятия за централните банкери.

Един отчет за БВП обаче не е непременно показателен за тенденция. И на всичкото отгоре, данните от четвъртък са обект на две последващи ревизии, които в крайна сметка биха могли да покажат, че икономиката не се забавя толкова много или изобщо не се забавя. Но дори ако данните не се променят, САЩ са далеч по-добре позиционирани от Обединеното кралство и Германия, където високата инфлация е съчетана с почти несъществуващ растеж на БВП, се казва в материала.

И все пак последният доклад за БВП на САЩ не е приятен знак за Фед или за инвеститорите, както се вижда от разпродажбата на американския фондов пазар в четвъртък.

Както отбелязва телевизионният канал, ниските нива на безработица са склонни да компенсират част от болката, която причиняват високите нива на инфлация. Това е така, защото бизнесът обикновено може да повиши цените само когато хората печелят достатъчно, за да си ги позволят. За разлика от това, когато безработицата е висока и хората намаляват разходите си, за предприятията е трудно да наложат по-високи цени на своите клиенти, което поддържа инфлацията ниска.

CNN припомня, че един от най-лошите пристъпи на стагфлация в САЩ се случи през 70-те години на миналия век, след като скокът в цените на петрола от арабското петролно ембарго върху САЩ и други страни, които подкрепиха Израел във войната на Йом Кипур през 1973 г., повиши драстично разходите за живот. Но когато Фед се опита да облекчи инфлацията чрез повишаване на лихвените проценти, икономиката изпадна в рецесия.

Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън има опасения, че ситуацията може да се повтори. Икономиката на САЩ „прилича повече на тази от 70-те години на миналия век, отколкото сме наблюдавали досега“, заяви той по-рано тази седмица на дискусия, организирана от Икономическия клуб на Ню Йорк.

Той повтори това в интервю за Wall Street Journal, публикувано в четвъртък преди излизането на доклада за БВП на страната. „Нещата изглеждаха доста розови през 1972 г. – не бяха розови през 1973 г.“, отбеляза Даймън.

Със сигурност има зловещи паралели със 70-те години на миналия век, със засилено геополитическо напрежение в Близкия изток и растящи цени на петрола, но много икономисти смятат, че САЩ не са близо до ситуацията, пред която са били изправени тогава. Дори в скорошния си връх инфлацията беше доста под най-високата стойност от това десетилетие от близо 12%. При сегашните темпове цените растат още по-бавно в сравнение с 70-те години на миналия век, завършва материалът на CNN.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!