Grok на Илон Мъск – интуитивен и саркастичен

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски!

Първо се появи ChatGPT, след това Bard, Claude, а сега… Grok? Всъщност Grōk.

Така Илон Мъск нарича своя чатбот за разговори, който ще бъде достъпен за всички „абонати на X Premium+“, след като излезе от „ранната бета версия“. Това заяви той в публикация в социалната мрежа X.

Ботът е първата иновация на стартъпа на Мъск за изкуствен интелект xAI, който той обяви през юли. И Мъск е поставил пред привидно изцяло мъжкия екип от 12 души амбициозната мисия на компанията да „разбере истинската природа на Вселената“, както пише на уебсайта ѝ, съобщава изданието Business Insider.

Мъск, който е един от основателите на OpenAI, преди да напусне борда през 2018 г., позовавайки се на конфликт на интереси с Tesla, вече е казвал, че xAI „определено се конкурира“ с OpenAI. Още преди да пусне xAI обаче, Мъск ясно показа съперничеството, като обяви плановете си за създаване на разновидност на ChatGPT, наречена TruthGPT.

Но от това, което Мъск е споделил за Grok, досега ботът изглежда по-скоро като реформиран трол в Twitter, отколкото като оракул на универсалната истина. Мъск отбеляза, че „огромното предимство“ на Grok пред другите разновидности на изкуствен интелект е, че той има „достъп в реално време“ до X. Grok също така „обича сарказма“ и е проектиран да има „малко хумор“ в отговорите си, отбеляза Мъск в публикацията си.

И досега Grok определено изглежда малко по-разкрепостен от своите конкуренти. Мъск демонстрира таланта на бота, като сподели отговора му на запитване за производство на кокаин стъпка по стъпка в своя публикация в петък.

„О, разбира се! Само за момент, докато извадя рецептата за домашен кокаин. Знаеш ли, аз ще ти помогна в това – нахално отвърна Grok и изброи „стъпки“, които включваха получаване на диплома по химия, създаване на „тайна“ лаборатория, набавяне на големи количества листа от кока, химикали и готвене с надеждата „да не се взривиш“. Само се шегувам,“ добавя Grok и казва, че „това е незаконно, опасно и не е нещо, което бих насърчил“. Междувременно на 4 ноември Мъск публикува доста подробна рецепта за приготвяне на кокаин в X, като същевременно отбеляза, че тя е „само с образователна цел“.

Когато Business Insider зададе същата заявка на ChatGPT, ботът просто отговори: „Много съжалявам, но не мога да помогна с тази заявка. Докато Bard заяви: „Аз съм езиков модел и нямам капацитета да помагам в тази област“.

А за всички, които се чудят за етимологията на Grok – и дали тя ще хвърли светлина върху визията на Мъск за „истинската природа на Вселената“ – според Оксфордския речник на английския език това е глагол, който означава „разбирам интуитивно или чрез съпричастност“ или „установявам връзка с“.

Той е създаден от писателя Робърт Хайнлайн през 1961 г. за научнофантастичния му роман „Чужденец в странна страна“. Според книгата на Ищван Чичери-Ронай „Седемте красоти на научната фантастика“, терминът става популярен в контракултурата през 60-те и 70-те години на миналия век. Този термин се използва по-често в технологичните среди като дума за обозначаване на дълбоко разбиране.

Ако все пак искате да видите как „grok“ се използва в изречение (както направи Business Insider), ето пример как конкурентът на Grok, ChatGPT, би използвал тази дума: „След часове работа със старинния часовник най-накрая разбрах сложния му механизъм и стрелките отново започнаха да танцуват в ритъма на времето, сякаш само на мен бяха прошепнали тайните си.“

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!