Financial Times: Добрите резултати на Сбербанк показват слабостите на санкциите

Сбербанк

Ако валутата на една страна е отражение на състоянието на нейната икономика, то руските банки отдавна трябваше да бъдат в реанимация. Въпреки това Сбербанк, най-голямата кредитна институция в страната, може да се похвали с възвръщаемост на капитала, за която западните банки могат само да мечтаят, пише Financial Times.

Рублата поевтиня с 20% спрямо долара през последните 4 месеца, а Руската централна банка повиши миналия месец основния си лихвен процент с 3,5% до 12%. Това подсказва, че западните санкции са ефективни.

Или не е точно така? Банките на дребно често се смятат за показател за вътрешните финансови условия. Сбербанк владее повече от половината от руския пазар на ипотечни кредити и приблизително същия дял от кредитите за малки и средни предприятия. Така че, ако се вярва на председателя на Управителния съвет на Сбербанк Герман Греф, значи всичко е наред. Той отчита нетна възвръщаемост на собствения капитал в размер на 25% в края на август и 24% през май.

Има два фактора, които са в полза на Сбербанк. На първо място, миналата година беше изпълнена с предизвикателства, което прави сравненията с нея много благоприятни. През 2022 г. заемите са били в изобилие, около 224 млрд. рубли (3,1 млрд. долара), и това засегна печалбите. Възвръщаемостта на капитала беше едноцифрена, между 4 и 6%. На второ място, Сбербанк има доминиращи позиции в банкирането на дребно и в корпоративното банкиране.

Към изявленията на руските банки трябва да се подхожда с голямо съмнение. ВТБ също може да се похвали с добри резултати. Руският бизнес е подчинен на държавата и имаме всики основания да поставяме под въпрос истиността на данните, които предоставя. Има обаче и по-тривиална причина. Възвръщаемостта на собствения капитал на Сбербанк би била по-ниска, ако се прилагат западните счетоводни стандарти.

Въпреки това, благодарение на оптимизма на Греф, състоянието на руската икономика се показва в най-добрата си светлина. Човек може да повярва, че най-голямата банка в Русия се справя добре, като се има предвид, че санкциите не успяха да ограничат потока на износа на нефт и газ.

Сбербанк все още използва системата за банкови съобщения Swift. Местната цена на акциите й расте през цялата година и е нагоре с 82%! Това е повече от падането на рублата. Данните за възвръщаемостта на собствения капитал бяха същите преди конфликта с Украйна и преди пандемията.

Но ако сме скептични към похвалите на Греф за руската икономика, трябва да сме също толкова скептични към твърденията на Запада за ефективността на санкциите.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!