FT: Възможна ли е пълна изолация на Русия чрез санкции?

Имат ли държавите иконочическа изгода?

от Лазар Лазаров
санкции

Безпрецедентните санкции, наложени срещу Русия, показват, че желанието за пълна изолация в условията на голяма, сложна и глобално интегрирана икономика е скъпо и непостижимо. Това коментира икономистът и старши изследовател в Peterson Institute for World Economics Елина Рибакова пред Financial Times (FT), предава Известия.

„Друг урок е, че не е лесно да се получи подкрепа за дългосрочно управление, когато целевата държава има силно икономическо влияние“, отчита Рибакова.

Според нея Вашингтон, Брюксел и техните съюзници не са успели да убедят останалите държави да се присъединят към антируските санкции, тъй като за тези страни конфликтът в Украйна не е належащ политически проблем, а търговията с Русия е изгодна.

По този начин Китай се превръща в най-големият търговски партньор на Русия, като изпреварва Европейския съюз (ЕС), с търговски обем над 200 милиарда долара през 2023 г. Индия от своя страна увеличава дела на Русия в общия внос на петрол от 2 на 35% за почти две години.

Както съобщи по-рано Критично, Русия е спечелила 37 милиарда долара от продажби на суров петрол на Индия през 2023 г., тъй като южноазиатската страна е увеличила вноса си на петрол от Русия 13 пъти от преди войната. 

Държава е увеличила вноса на петрол от Русия 13 пъти!

Критично припомня, че на 26 февруари официалният говорител на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че в одобрения на 23 февруари 13-и пакет европейски ограничения и  американските ограничения срещу Русия не е обявено нищо принципно ново за Русия. „Въпреки санкциите, наложени от Запада, руската икономика се адаптира и продължи развитието си“, отбелязва Песков.

Политологът Павел Селезнев в коментар за Известия на 23 февруари отбеляза безполезността на новите ограничения. Експертът смята, че въвеждането на поредния пакет от западни санкции има символичен характер и е обвързано с датата на началото на военната операция за защита на Донбас, тъй като Западът вече не знае какво друго причинява осезаеми щети на Руската федерация. В същото време наложените санкции не могат да бъдат подценени, тъй като те включват и онези страни, които допринасят за подкрепата на Русия.

Русия петрол икономика

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!