Европа тръби, че минава на чиста енергия. Така ли? Друго показват данните! ГРАФИКА

от Лазар Лазаров

Голяма част от Европа си е поставила за цел да се откаже от силно замърсяващите изкопаеми горива в полза на възобновяеми енергийни източници, пише ZeroHedge.

На графиката Анна Флек от Statista показва моментна снимка на енергийния пейзаж в Европа,  като използва данни от Статистическия преглед на световната енергетика за 2023 г. Данните разкриват, че макар да има известни различия в употребяваните видове енергия на континента, изкопаемите горива все още съставляват лъвският дял от енергийните източници, на които Европа разчита най-много. Швеция и Норвегия са изключения от правилото, като се открояват с използването на водноелектрическа енергия, докато Финландия е почти с равно потребление на петрол и възобновяеми източници (съответно 0,33 и 0,32 екзаджаула ).

Картата за 2022 г. изглежда доста по-различно от предишната итерация. Например през 2021 г. най-големият източник на енергия във Франция е ядрената енергия, а не петролът. Според Евростат Франция отбеляза спад в ядрената енергия поради поддръжката и ремонтите на реакторите. Това, което тази карта не показва обаче, е, че дори и със спада, ядрената енергия все още съставлява около една трета (31,6%) от енергийния микс на страната през 2022 г. и е само малко след петрола (34,7%).

Другата забележителна разлика е отдалечаването от природния газ като най-големия енергиен източник в няколко страни, въпреки че той все още е на второ място в много от случаите. Това следва от нахлуването на Русия в Украйна и последвалия бърз опит на Европа да намали зависимостта от руския газ и да диферсифицира енергийните източници.

Например през 2021 г. природният газ е бил най-големият източник на енергия в Обединеното кралство, Италия, Унгария, Словакия, Турция, Беларус и Русия. През 2022 г. има обаче тенденция към спад на потреблението на природния газ, като водещата му роля се ограничава само до три държави – Русия, Беларус и Украйна. През тази година Украйна разчита на природен газ и въглища в подобна степен (съответно 0,98 екзаджаула и 0,95 екзаджаула).

Общото потребление на гориво в Украйна спада от общо 3,36 екзаджаула през 2021 г. на 2,33 екзаджаула през 2022 г. Въпреки че природният газ остава най-големият източник на енергия в страната, потреблението му в страната е било по-ниско от това в предходната година (0,98 екзаджаула през 2021 г., 0,69 екзаджаули през 2022 г.).

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!