И рибарите в Европа скочиха срещу „Брюкселския диктат“

от Лазар Лазаров

Представителят на европейската риболовна индустрия заявяват, че споделят исканията на фермерите от ЕС и подкрепя съвместните демонстрации, организирани във Франция и Испания срещу това, което те наричат „Брюкселския диктат“, пише европейското издание Euroactiv. 

„Europêche напълно споделя разочарованието, изразено от фермерите относно небалансираните и неработещи европейски политики, които задушават нашите бизнеси в целия ЕС“, заявяа пред Euractiv Даниел Восес де Орланди, генерален директор на Europêche, основното лоби за промишлен риболов в Европа.

В събота, 9 март, фермери и рибари проведоха съвместна демонстрация в северната част на Франция, в Булон сюр мер, водещото рибарско пристанище на Франция, посочват от редакцията.

Организирана от la Coordination rurale, земеделският съюз, който е най-враждебен към френското правителство, и от Syndicat des chefs d’entreprises de la pêche, безпрецедентната операция събра 150 трактора и няколко десетки рибари. Техният лозунг е спрете „Брюкселския диктат“.

Селското стопанство и рибарството са „два паралелни свята, които Брюксел жертва със своята диктатура, която вече не защитава народа си, а го разпъва на кръст“, обявява Coordination rurale в съобщение до медиите.

Демонстрантите настояват за край на екологичните стандарти и европейската бюрокрация и увеличаване на доходите. По подобни причини двата сектора вече проведоха съвместна демонстрация пред представителството на Европейската комисия в Мадрид, Испания, на 26 февруари 2024 г., пише изданието.

Europêche смята, че европейските рибари и фермери имат „споделени опасения“ относно прекомерните европейски регулации, наложени както от Общата селскостопанска политика (ОСП), така и от Общата политика в областта на рибарството (ОПОР) на ЕС.

Емблематичен пример за това е обявеният на 21 февруари от Европейската комисия план за действие за опазване и възстановяване на морските екосистеми за устойчив и надежден риболов. Планът предлага на държавите членки да забранят дънния риболов – драги, грибове, тралове и др. – в морските защитени територии (МЗТ) до 2030 г., за да се опазят морското дъно и екосистемите, което предизвиква критики в сектора, отбелязват от редакцията.

По същия начин, по който представители на селскостопански съюзи като Copa и Cogeca обвиняват стратегията Farm to Fork за причиняване на спад в селскостопанските добиви (около 15%), риболовната индустрия предупреждава за 25% спад в производството на морски дарове, ако планът на Комисията бъде изпълнен. 

Вносът на селскостопански продукти в ЕС се увеличава, предупреждават от риболовната индустрия, като подчертават, че 70% от морската храна, консумирана в Европа, се внася от трети страни. Europêche е на мнение, че и двата сектора трябва да възвърнат своята конкурентоспособност в лицето на международната конкуренция.

От своя страна испанските рибари се противопоставят на вноса на риба от Мароко, докато подновяването на споразумението за свободна търговия между ЕС и Кралството, временно блокирано по правни причини, може да бъде възобновено през 2024 г. Този въпрос е в основата на исканията на земеделските стопани, посочва Euroactiv.

В допълнение към стандартите и свободната търговия, рибарите се присъединяват към фермерите в желанието им да увеличат заплатите си и да намалят данъците върху горивата. Освен това има проблеми, специфични за риболовната индустрия, като последиците от Brexit, които лишиха професионалистите от големи риболовни зони в Европа. Една четвърт от френския улов е уловен в британски води.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!