Bloomberg: Много реактори на Запад ще спрат, ако Русия им спре урана

След като се ангажираха с антируските санкции, САЩ и Европа са принудени да търсят алтернативни източници на обогатен уран за своите реактори. Но досега около половината от световните доставки на уран идват от Русия. И ако през 40-те години на миналия век технологията за неговото производство е била строго секретна, то сега Вашингтон настоява все повече държави да развият този потенциал, пише Bloomberg.

„Росатом“ все още е най-голямата компания за обогатяване на уран в света.

Компанията все още захранва почти една четвърт от 92-те американски ядрени реактора и десетки други електроцентрали в Европа и Азия. „Западните правителства избягват да налагат санкции на „Росатом“, защото това би навредило повече на собствената им ядрена индустрия и икономика, отколкото на руската“, се казва в статията на Bloomberg.

Според съветника на Белия дом по ядрените въпроси към Съвета за национална сигурност Пранай Уади САЩ поемат разходите за прекомерната зависимост от Русия за ядрено гориво. И това не се отразява само на САЩ, а на целия свят, каза той.

Блумбърг отбелязва, че ако западните страни се провалят в стремежа си да възстановят ядрения сектор чрез съживяване на старите или изграждане на нови централи, те ще се сблъскат с редица неприятни моменти. Например, повечето централи разполагат със запаси от гориво за не повече от 18 месеца. Ако Русия спре продажбите, може да се наложи съществуващите реактори да бъдат затворени поради липса на алтернативни доставчици.

Президентът на САЩ Джо Байдън и министър-председателят на Канада Джъстин Трюдо обещаха по време на среща през март да разнообразят веригата за доставка на ядрено гориво със „съюзници-съмишленици“ и да координират по-добре конверсията, обогатяването и производството. В рамките на три седмици те ангажираха Франция и Обединеното кралство да изтласкат Русия напълно от бизнеса с ядрено гориво.

Европа получава около 30 % от обогатения си уран от Русия, тя има по-голям производствен капацитет от САЩ. Според бившия заместник-министър на енергетиката на САЩ и настоящ главен изпълнителен директор на Centrus Energy Corp. Дан Понеман, пълното прекратяване на доставките от Росатом ще отнеме поне пет години.

Русия не просто финансира вчерашни проекти, но и обезпечава утрешните потребители, като изгражда атомни електроцентрали в Китай, Индия, Египет, Турция и Бангладеш, които са обвързани с договори за доставка на гориво с „Росатом“ за десетилетия.

Според индустриалната група на Световната ядрена асоциация, за да се постигне целта на Международната агенция по енергетика за реакторите по света, включително и в Русия, до 2040 г. може да са необходими около 80% повече уран, или около 112,3 хил. тона годишно„, обобщават авторите на материала.

На 9 август републиканският сенатор Джон Барасо заяви, че решението на американския президент да обяви за национален паметник земята в щата Аризона, където се добива уран, помага на Русия. Сенаторът смята, че Байдън е лишил американците от достъп до необходимите ресурси.

Ден по-рано, на 8 август, Байдън предостави на Големия каньон статут на национален паметник. Местните земи в района на парка Гранд Каньон сега ще попаднат под закрилата на правителството, което ще доведе до спиране на добива на уран там.

На 3 август агенция Блумбърг съобщи за притесненията на западните държави относно възможното сближаване между Русия и Нигер след държавния преврат в Нигер. Нигер е най-големият производител на уран в света. Според изданието, ако той попадне в орбитата на Русия, светът ще стане още по-зависим от Москва по отношение на ядрената енергия.

На 19 юли беше съобщено, че Росатом планира да започне пилотен добив и преработка на уранова руда в Танзания през 2023-2025 г. Предполага се, че проектът ще използва екологично чистия метод на излужване на място (ISL).

През април Станислав Митрахович, водещ експерт на Националния фонд за енергийна сигурност и Финансовия университет към правителството на Руската федерация, заяви, че страните от Източна Европа са зависими предимно от обогатения уран от Русия. Въпреки че зависимостта не е толкова голяма, колкото беше преди, тя все още съществува, отбеляза той.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!