Бангладеш получи първата руска доставка на ураново гориво за първата си атомна електроцентрала, с което става 33-ата държава в света, която произвежда ядрена енергия.
Южноазиатската страна изгражда първата от две атомни електроцентрали в сътрудничество с руската държавна атомна компания „Росатом“. 90% от проекта на стойност 12,65 млрд. долара се финансира чрез руски заем, който се изплаща в рамките на 28 години с 10-годишен гратисен период.
„Днес е ден на гордост и радост за народа на Бангладеш“, заяви министър-председателят Шейх Хасина в четвъртък по време на видеоконференция с руския президент Владимир Путин, която руското посолство в Бангладеш нарече „церемония по доставка на ядрено гориво“.
В разговор с Хасина чрез видеовръзка Путин благодари на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) за надзора на проекта, който е резултат от двустранно споразумение от 2011 г. Ръководителят на МААЕ Рафаел Гроси публикува поздравленията си в социалните мрежи.
„Бангладеш е пример за успех на новоприсъединилите се страни в развитието на ядрената енергетика, като напредва в програмата си под ръководството на МААЕ“, каза той.
Завършването на централата в Руппур – разположена на около 200 км западно от столицата Дака – беше отлагано няколко пъти поради забавяне на строителството заради ограниченията, свързани с пандемията Ковид-19, и санкциите срещу Москва след началото на войната в Украйна.
Първият блок на централата, с общ производствен капацитет от 2400 мегавата, трябваше да започне работа през юли следващата година, но за сега старта е отложен.
Миналия месец Сергей Лавров, първият руски външен министър, който посещава Бангладеш след обявяването на независимостта на страната през 1971 г., увери държавното ръководство, че Москва се ангажира да завърши проекта навреме, въпреки пречките, свързани със западните санкции заради войната в Украйна.
Руската държавна информационна агенция ТАСС съобщи, че проектирането и строителството на атомните електроцентрали се извършва от инженерното подразделение на „Росатом“, а жизненият цикъл на централата ще бъде 60 години с възможност за удължаване на експлоатацията ѝ с още 20 години. Приблизително 1500 от 2000-те работници, които ще работят в централата след пускането ѝ в експлоатация, ще бъдат обучени в Русия.