Експерт: Европа се деиндустриализира. Затова не ѝ трябва руски газ.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски!

Европейската комисия заяви, че Европейския съюз планира да намали вноса на руски газ до 40-45 милиарда кубически метра до края на 2023 г. Игор Юшков, експерт във Финансовия университет и водещ анализатор във Фонда за национална енергийна сигурност, обясни пред „Известия“ на 2 ноември, че ЕС няма отношение към обема на покупките и доставките на газ от Русия за Европа – търговските компании купуват газ и няма никакви ограничения. Той обърна внимание и на факта, че обемът на доставките ще се промени по икономически и технически причини, а не поради политиката на Европейския съюз.

„Те (в ЕС. – бел. ред.) вземат цифрата, която вероятно ще излезе в края на годината, и представят, че така е било планирано. Всъщност властите на ЕС нямат нищо общо с обема на покупката и доставките на газ от Русия за Европа. Газът се купува от търговски дружества. Няма никакви ограничения от гледна точка на законодателството, от гледна точка на санкциите за покупката на руски газ – т.е. няма забрана за внос на руски тръбопроводен газ или втечнен природен газ“, каза анализаторът.

Според експерта в края на настоящата година Русия вероятно ще достави по тръбопроводи около 20-25 млрд. куб. м. Както обясни той, това се дължи преди всичко на факта, че няма достатъчно газопроводи. Той припомни, че „Северен поток“ първо е бил спрян заради ремонт на турбините, а след това е бил подкопан.

„Северен поток-2“ така и не получи разрешение за пускане в експлоатация, а една от тръбите също беше взривена. Тръбопроводът „Ямал-Европа“ – там Полша национализира дела на „Газпром“ в оператора на полския участък, EuRoPol, а Русия отговори, като наложи санкции на тази компания, така че тръбопроводът не може да се използва. Украйна спира един от двата газопровода. Съответно остава една тръба през Украйна, която може да изпомпва най-много около 42-43 милиона кубични метра на ден. Като цяло европейците поръчват по-малко през 2023 г. , което означава, че тя не работи на максимум на всеки 24 часа през цялата година. Така че можете да изпомпвате приблизително 15 милиарда кубични метра, но ще бъде по-малко. Една от нишките на „Турски поток“ също е с капацитет от 15,75 милиарда кубични метра и също невинаги е натоварена на пълни обороти. В резултат на това се оказва, че разполагаме с около 20-25 милиарда кубични метра“, обясни Юшков.

Освен това, според него, още около 20 млрд. куб. м втечнен природен газ ще бъдат доставени от Русия, основно от проекта за втечнен природен газ в Ямал. Анализаторът уточни, че понастоящем разликата в цените между Азия и Европа не е толкова голяма, така че е по-изгодно да се доставя втечнен природен газ от Ямал в Европа.

„В крайна сметка ще излезе някъде около 40-45 млрд. куб. м. Но това не е някакво споразумение между американците и европейците – не е. Просто така се получава. И в много отношения това доведе до факта, че в Европа има деиндустриализация, индустриалният потребител отмира, миналата година обемът на потреблението на газ беше намален с около 60 млрд. куб. м, тази година също с намален с 30 млрд. куб. м. Очевидно ще има намаляване на обема на потреблението на какъвто и да е газ. И само благодарение на това пазарът в Европа е балансиран: т.е. не благодарение на нов обем на доставките, а благодарение на намаляване на търсенето“, заключи Юшков.

Ръководителят на „Газпром“ Алексей Милер изрази мнение, че представителите на бизнеса в западните страни биха предпочели връщане на газовите потоци от Русия. Той обърна внимание на факта, че западните държави „винаги са консумирали повече, отколкото са произвеждали, произвеждат и ще продължат да произвеждат“. В същото време той смята, че през следващите десетилетия пазарът на газ за западните страни ще остане в дефицит на фона на нарастващото търсене.

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!