Ако следващата зима е студена, Европа може да се сблъска с енергийна криза

газопровод

Страните от европейския континент успяха да преодолеят изминалия отоплителен сезон благодарение на топлата зима. Въпреки това съвсем не е сигурно, че този късмет ще се повтори в близко бъдеще. В случай че Русия спре доставките на природен газ по тръбопроводите, на световния пазар за търговия със синьо гориво отново може да се стигне до покачване на цените. Това стана известно от доклад на Международната агенция по енергетика, пише прибалтийската информационна агенция Baltnews.

Въпреки всички трудности, днес Европа се справя с подготовката за студения сезон и може да изпомпва необходимото количество синьо гориво до септември.

Трябва да се отбележи, че делът на Русия на пазара на континента вече е 10 %.

В същото време съществуват и сериозни рискове в енергийния сектор. В случай че температурата през зимата се понижи значително, могат да започнат много сериозни проблеми.

Вместо синьо гориво, доставяно по тръбопроводи, страните от континента ще трябва да внасят втечнен природен газ (LNG), който обикновено е по-скъп поради особеностите на транспорта.

„Една студена зима може да окаже значителен натиск върху пазара. Увеличаването на доставките на втечнен природен газ (с 15% на годишна база) ще гарантира, че хранилищата ще бъдат запълнени на 34% до края на март. Но ако доставките на втечнен природен газ останат на миналогодишното ниво, те ще са запълнени едва на 25%. Ако доставките на втечнен природен газ намалеят, резервите може да паднат дори под 20 %“, се казва в документа.

Освен това, ако резервите в хранилищата са под 30%, може да възникнат технически трудности при изтеглянето на газ. Под влиянието на горепосочените фактори цените на синьото гориво може да се повишат значително, а вероятността от нарушаване на стабилните доставки на въглеводороди ще се увеличи.

Следва да се отбележи, че липсата на стабилни енергийни доставки може да има изключително негативно въздействие върху европейската промишленост, която и без това преживява трудни времена. Така например в Германия, която дълги години беше индустриалният флагман на континента, инвестициите в химическата промишленост, която е от решаващо значение за икономиката на страната, намаляват.

Намаляването на сътрудничеството с Русия в енергийния сектор може да има опустошителни последици за Европа.

Източник: Baltnews

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!