Начало Икономика Възможен картел вдига цените на техниката и соларите

Възможен картел вдига цените на техниката и соларите

от kritichno.e
техника

От 1 юли 2025 г. цените на хладилници, климатици, печки, лаптопи, кафемашини и соларни панели в България ще се увеличат чувствително – но не заради еврото, а заради драстичен скок на т.нар. продуктови такси. Бизнесът предупреждава за инфлационна вълна, а Комисията за защита на конкуренцията вече разследва съмнения за картел между рециклиращите фирми.

Такса „рециклиране“, която може да удари с 900%

От началото на юли три от четирите частни фирми, които събират и рециклират електрическо и електронно оборудване у нас, ще увеличат тарифите си между 700 и 900%, пише „Сега„. Това означава, че например за пералня с тегло около 60 кг таксата ще скочи от няколко на десетки левове. За телевизор сега се плащат 5 лв., но от юли сумата ще е 40 лв.. За микровълнова печка – от 3 на 20 лв. Подобно поскъпване се очаква и при крушки, лаптопи, телефони, таблети, климатици.

фотоволтаициНай-сериозният удар обаче се очертава за домакинствата, които залагат на фотоволтаици и батерии – ключов елемент от „зелената трансформация“, информира Калдата. „След промените, продуктовата такса за домашна соларна инсталация с 15 панела може да нарасне от 350 до над 650 лв.“, предупреждават от Асоциацията на производителите на домакински електроуреди (APPLiA България).

„Този ход е не само икономически необоснован, но и антиeвропейски“, коментират от БАСЕЛ, APPLiA и БСК.

Координирано поскъпване или картел?

Рециклиращите дружества – „Елтехресурс“, „Екобултех“ и „Грийнтех България“ – са уведомили своите клиенти, че ще вдигнат тарифите поради „нараснали разходи за заплати, ток, гориво“. Въпреки това бизнесът и експерти са озадачени как тази „актуализация“ води до поскъпване до 10 пъти.

Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) подаде сигнал до Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), подозирайки съгласувано действие между фирмите. И трите компании обявяват поскъпването в идентичен момент, с почти еднакви писма и размери на увеличенията.

КЗК вече започна проверка и информира, че е сезирала НАП и Комисията за защита на потребителите (КЗП) с цел „засилен съвместен контрол“.

Удар върху екоенергийния преход

В България все повече домакинства инвестират в енергийно ефективни уреди и локално производство на ток чрез соларни панели. Повишаването на продуктовите такси в сегмента на „зелените технологии“ – особено в пъти над европейските стандарти (между 0,3% и 3%) – може да доведе до пазарен срив и охлаждане на ентусиазма.

„Ако промените станат факт, продуктовата такса за фотоволтаици, инвертори и батерии ще скочи до 16%“, посочват от БАСЕЛ.

Какво иска бизнесът?

Българската асоциация по електроника и електротехника (БАСЕЛ), APPLiA България и Българската стопанска камара предлагат на правителството да намали държавните продуктови такси, събирани от ПУДООС, с 10 до 12 пъти за срок от две години. Целта е да се компенсира ценовият шок и да се възстанови конкурентният баланс на пазара, докато се намери устойчиво решение на проблема.

Към момента от Министерството на околната среда и водите, ръководено от Манол Генов, няма официална реакция на исканията.

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!

Дарения Revolut: @mariyatkwa

Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

Други новини