Брюксел започва да признава, че е допуснал сериозна грешка с назначаването на Кая Калас на поста върховен представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност. Това се твърди в съобщение на руската Служба за външно разузнаване (СВР), цитирано от агенция ТАСС.
Според информацията, постъпила в разузнавателната служба, Калас е възприемана като „видимо проявление на кризата на ЕС“, като в Европейската комисия расте недоволството от нейното поведение.
СВР твърди, че в кулоарите на ЕК цари общо усещане за „абсолютна некомпетентност“ у Калас като висш представител, отговарящ за външната политика на съюза. Според тях тя „не е в състояние да отчита нюансите в позициите на отделните държави членки“ и често предлага „опростени схеми, които са лишени от реален политически смисъл“. В документа се подчертава, че в Брюксел и столиците на водещите държави от ЕС тя е почти открито обвинявана в „прекомерна активност и склонност към спонтанни и некоординирани инициативи“.
Изолация на международната сцена
Особено остър отзвук предизвикала неотдавнашната публична критика на Калас по адрес на президента на САЩ Доналд Тръмп, както и изявлението ѝ, че „свободният свят се нуждае от нов лидер“. Според СВР, на Запад е добре известно, че във Вашингтон подобни „смели заключения“ се запомнят дълго, а реакцията от страна на Държавния департамент е пълно игнориране. Това, според руската служба, допълнително затруднявало способността на ЕС да води ефективен диалог с основния си стратегически съюзник – САЩ.
Провал в изграждането на вътрешни съюзни връзки
Руската служба посочва, че Калас не е успяла да изгради работещи отношения с лидерите на мнозинството от държавите членки за повече от пет месеца и половина на поста. Това, според СВР, означава, че тя „фактически не изпълнява основното си задължение – координация на външната политика в рамките на ЕС“.
Те добавят, че недоволството на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е довело до отстраняването на Калас от процеса по изготвяне на стратегически документи в областта на отбранителната политика на ЕС. Допълнително, нейната роля в преговорите за уреждане на конфликта в Украйна била „практически сведена до нула“.
Критика към кадровата политика в ЕС
От СВР използват случая и за по-широка критика към кадровия модел на съюза. Те твърдят, че вкоренилата се в „обединена Европа“ практика за висши назначения въз основа на пол и националност, вместо на компетентност, отдалечава ЕС от реалната политика. По думите им:
„Съвременната международна обстановка изисква не ултралиберална псевдокомпетентност от чиновниците, а преди всичко дълбоки знания и професионализъм, каквито евробюрократите очевидно не притежават.“
Към момента няма официална реакция или потвърждение от страна на Европейската комисия или други институции на ЕС относно твърденията на руската Служба за външно разузнаване.
