Начало Европа Германската държава обяви AfD за крайнодясна екстремистка организация

Германската държава обяви AfD за крайнодясна екстремистка организация

от kritichno.e
Митинг на Алтернатива за Германия

Германия официално обяви партията „Алтернатива за Германия“ (AfD) за доказано крайнодясна екстремистка организация. Решението бе оповестено от Федералната служба за защита на конституцията (BfV) и се базира на разследване, описано в доклад от над 1000 страници.

Според вътрешното разузнаване, AfD преследва етническо разбиране за германската нация, което противоречи на свободния демократичен ред“. Партията изключва гражданите с мигрантски произход – особено от мюсюлмански държави – от понятието за „германски народ“, като по този начин ги поставя в подчинено правно и обществено положение. Службата подчертава, че подобна политика води до демонизиране, дискриминация и насаждане на страх и омраза в обществото.

Вижте още по темата: „Искаме си страните обратно“ – фронт срещу нелегалната миграция

Прецедент в следвоенната история

Това е първият случай в съвременната германска история, когато партия с национално парламентарно представителство официално получава статут на крайнодясна екстремистка организация.

Въпреки че обявяването на AfD за екстремистка не води автоматично до забрана, то дава възможност на властите да засилят наблюдението – включително използване на агенти под прикритие и контрол на комуникациите, след съдебно разрешение. Това също така може да отвори пътя към започване на официална процедура за забрана на партията – дълъг и сложен юридически процес, който изисква решение на Конституционния съд и подкрепа от страна на парламента или правителството.

Изборен успех и политическо напрежение

изборни резултати ГерманияРешението на службите идва само няколко седмици след като AfD постигна исторически резултат на федералните избори – второ място с 20.8% от гласовете и рекордните 152 депутати в Бундестага. Това предизвиква напрежение в новия парламент, тъй като партията теоретично има право да председателства важни парламентарни комисии – нещо, което останалите политически сили вероятно ще се опитат да предотвратят.

Алис Вайдел и Фридрих Мерц

Алис Вайдел и Фридрих Мерц

Очаква се следващата седмица Бундестагът да гласува консервативния лидер Фридрих Мерц за нов канцлер в коалиция със социалдемократите. Междувременно дебатът как институциите да се отнасят към AfD се разгаря – между натиска за изолация и опасенията, че това ще засили подкрепата за партията, която вече води в някои социологически проучвания.

Вътрешният министър: „Без политическо влияние“

Оттеглящата се вътрешна министърка Нанси Фезер подчерта, че решението на службата е „ясно и недвусмислено, взето без политическа намеса“ и отразява реалната опасност, която партията представлява за демокрацията. Според нея AfD използва расистка реторика, насочена основно срещу имигрантите и мюсюлманите, и промотира визия за германското общество, в която някои групи хора не се възприемат като равноправни.

Заместничката на председателя на социалдемократите (SPD), Серпил Мидятли, бе още по-категорична: „Сега вече е черно на бяло това, което всички знаеха. За мен е ясно – трябва да се стигне до забрана.“

Анализатори предупреждават, че действията срещу AfD могат да се окажат нож с две остриета.

Похватите за властови натиск срещу определени политически сили или представители, вече са доста показателни за свободата на демокрацията в Румъния и Турция.

Заключение

Германия влиза в нов политически цикъл, белязан от противоречия и несигурност. Решението на службите за сигурност срещу AfD е безпрецедентно.

То предизвика спекулации дали това може да бъде стъпка към официалната ѝ забрана. Въпреки че подобна мярка е изключително рядка в страни като Германия, историята познава няколко ключови случая, когато политически партии са били забранявани поради заплаха за конституционния ред:

  1. Германия след Втората световна война
  • Социалистическа райхспартия (SRP) – забранена през 1952 г. като неонацистка формация, наследник на НСДАП.
  • Комунистическа партия на Германия (KPD) – забранена през 1956 г. заради стремеж към диктатура на пролетариата и подривна дейност.
  • Националдемократическа партия на Германия (NPD) – две неуспешни опити за забрана (2003 и 2017); съдът прие, че партията е недемократична, но не и реална заплаха.
  1. Израел
  • Партията „Ках“ – забранена през 1988 г. заради расистка и антиислямска реторика. Действията ѝ се считат за несъвместими с демократичния характер на държавата.
  1. Турция

Множество забрани на кюрдски или ислямистки партии през последните десетилетия. Примери:

  • Refah Partisi – забранена през 1998 г. за нарушаване на светския принцип.
  • HDP – настоящи опити за забрана с обвинения в терористична дейност.
  1. Испания
  • Batasuna – забранена през 2003 г. като политическо крило на терористичната организация ЕТА. Решението бе потвърдено от Европейския съд по правата на човека.
Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря! Дарения: https://revolut.me/mariyatkwa
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

Други новини