Жестока чистка в ЦЕРН на руски учени

от Лазар Лазаров

Почти 500 руски изследователи ще трябва да приключат съвместната си работа с Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) до ноември, пише руското издание „Коммерсант’

Страните членки на ЦЕРН са взели фундаменталното решение още в началото на Специалната военна операция на Русия в Украйна, но едва вчера научната организация за първи път разкрива броя на руските изследователи, които ще трябва да изоставят работата си в европейски лаборатории.

Руски изследовател, който си сътрудничи с ЦЕРН, заявява пред „Коммерсант“, че той и колегите му все още се чудят дали ще могат да използват получените от тях данни в съвместни експерименти.

Във вторник говорителят на ЦЕРН Арно Марсолие съобщи, че около 500 експерти, свързани с руски изследователски организации, в момента участват в работата по Големия адронен колайдер (LHC). Те вече предават нещата на свои колеги от други страни, добавя той. Докато пресслужбата на ЦЕРН не потвърди тази информация пред Коммерсант, искането да се уточни броят на руските изследователи, работещи върху LHC, остава без отговор.

Фьодор Ратников, професор във Висшето училище по икономика (ВУИ) на Русия, коментира пред руското издание, че след прекратяване на сътрудничеството с ЦЕРН руските изследователи ще могат да се занимават с подобни изследвания в рамките на проекти в Русия, Китай или Япония, но „достъпът до данните, генерирани в LHC, трябва да бъде запазен за фундаменталните науки“.

Руският заместник-министър на образованието и науката Константин Могилевски отбелязва, че прекратяването на сътрудничеството с руски изследователи няма да е добро нито за световната, нито за руската наука.

„За съжаление, нашите колеги, очевидно под натиска на западни политици които предпочетоха да политизират изследователското сътрудничество, решиха да се откажат от съвместната работа, която е в интерес на цялото човечеството“, каза се той. Русия няма намерение да дава симетричен отговор, уточнява той, като добавя: „Нови съоръжения за изследователска инфраструктура от световна класа работят или се създават в Русия“.

Руският министър на образованието и науката Валери Фалков повторя думите на своя заместник, като покани руски изследователи да работят в Siberian Ring Source of Photons (фотонен източник в сибирския пръстен – бел.ред.), който трябва да бъде пуснат близо до Новосибирск по-късно тази година. Служителят посочва още, че в момента в Русия се работи активно за изграждане на съоръжения за меганауки, които „нямат аналози в световен мащаб“.

Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!