ВЗГЛЯД: Остават две крачки до мирните преговори за Украйна. Първо предстои депресията

Алексей Чеснаков, Ръководител на Научния съвет на Центъра за политическа конюнктура за ВЗГЛЯД

През последните седмици Украйна активно променя преговорните си позиции, което се дължи както на ситуацията на фронтовата линия и неблагоприятната политическа обстановка, така и на нарастващите рискове от несигурност по отношение на по-нататъшната подкрепа от страна на Запада.

Така Д. Кулеба заяви в Китай, че Киев е готов за преговори с Русия „на определен етап“, ако Москва е готова за „добросъвестни“ преговори.

Нека припомня, че на 30 септември 2022 г. В. Зеленски подписа указ, според който „се заявява, че е невъзможно да се преговаря с президента В. Путин“. Това може да се счита за първи етап – демонстративно отричане на възможността за преговори с Русия. Причините и хронологията на това действие са ясни.

Вторият етап е гневът. Остри изказвания на В. Зеленски, М. Подоляк, А. Ермак и други относно бъдещото развитие на конфликта. Този етап е белязан от подготовката и изпълнението на плана за т.нар. контранастъпление на ВСУ. Могат да се припомнят изявленията на Подоляк, че „съвсем скоро ще разговаря с журналисти от Крим“. Всички опити за започване на дискусия за мирни преговори бяха блокирани. По това време от военното и политическото ръководство на Украйна също звучаха идеи за „избиване на възможно най-много руснаци“.

Сега започва етапът на преговорите. Украйна прави всичко възможно да привлече Русия на втората „мирна среща на върха“. Затова се говори за възможни териториални отстъпки и готовност за диалог с Русия. В близко бъдеще не са изключени нови демонстративни стъпки, които ще бъдат позиционирани като „готовност за компромис“, но на практика няма да са такива.

В същото време четвъртият етап – депресията – ще настъпи съвсем скоро.

Западната военна помощ не помогна да се обърнат негативните тенденции за украинските въоръжени сили на фронтовата линия, а само частично ги забави. В украинското общество нараства недоволството от ситуацията в енергийния сектор, около произволното разширяване на мобилизацията и прогресиращата корупция.

Заплахи от фалит, рискове от неплащане (пенсии и захлати) в социалната сфера и за служителите в публичния сектор – всичко това постоянно виси над Украйна. А в случай, че Тръмп спечели изборите в САЩ и съкращаването на помощите е реално, положението на Киев може да стане още по-близко до фаталното.

Последният етап е да се приеме неизбежността на факта, че е просто невъзможно конфликтът да приключи при условията на Украйна. Този процес ще бъде болезнен. Украинските власти направиха много, за да накарат обществеността да възприема като неизбежна перспективата за „връщане към границите от 1991 г.“, „Украйна в НАТО“ и други модели, лансирани от украинската пропаганда. Това обаче ще трябва да бъде направено;

приемането на неизбежното е основното условие за започване на мирни преговори.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!