Шефът на Газпром допусна нов шок в цената на газа в Европа!

Газпром

Шефът на Газпром допусна нов шок в цената на газа и прекъсване на доставките в Европа

Политиката на Европа по отношение на газовия пазар и продължаващата деиндустриализация могат да доведат до нов ценови шок и прекъсване на доставките. Това заяви ръководителят на Газпром Алексей Милер по време на пленарната сесия на Международния газов форум в Санкт Петербург, пише ТАСС

„Какво ще се случи по-нататък? Процесът на деиндустриализация на Европа ще продължи. Нестабилността на газовия пазар ще се увеличи още повече и, което е най-неприятно, подобна политика и ситуация на европейския газов пазар може да доведе до нов ценови шок и прекъсване на доставките“, каза той.

В момента европейската промишленост е неконкурентоспособна в сравнение с конкурентите си от САЩ поради значителната разлика в цената на газа и електроенергията, добави Милър.

Газови хранилища

Газови хранилища

„Нека да сравним цените на електроенергията и газа в САЩ и Европейския съюз. За подобни отрасли в САЩ електроенергията струва 2-3 пъти по-малко, а газът – 4-5 пъти по-малко. Отговорът е съвсем недвусмислен на въпроса: „Може ли европейската промишленост да бъде конкурентоспособна в този случай?“ Отговорът е: не, не може да бъде“, подчерта изпълнителният директор на Газпром.

Милер също така отбеляза, че промишленото производство в европейските страни без доставки на руски газ е спаднало за година и половина до 10-годишно дъно, а в някои сектори производствените разходи са се увеличили с 25 %.

Според него прекратяването на доставките на руски газ удря „гръбнака“ на европейската икономика: химическата промишленост, стоманодобива, циментовата промишленост и дузина други отрасли.

Ръководителят на „Газпром“ също така добави, че важен фактор за Европа е нестабилността на цените на газа и като следствие от това – високият ръст на енергийните тарифи. „А нестабилността на цените на газа и високите енергийни тарифи водят до това, че е невъзможно да се контролират разходите в близък, средносрочен и още повече в дългосрочен план“, подчерта Милер.

По-рано, на 7 септември стана ясно, че Европейските страни са започнали да купуват все по-големи количества руски газ, въпреки че властите им продължават да се кълнат в медиите, че не го правят и настояват за все по-големи санкции срещу Русия.

Газоразпространителни системи

Газоразпространителни системи

Това се случва в края на летния сезон и на наближаването на зимата. Странни са на този фон новините, че Европа била пълна със синьо гориво за студения период. Ако това е така не става ясно, защо ѝ е да купува все повече от „диктаторска“ Русия и къде го съхранява, ако наистина хранилищата са ѝ пълни.

Информацията бе съобщена от Дмитрий Биричевски, директор на отдела за икономическо сътрудничество на руското външно министерство, в разговор с Известия.

„Все повече и повече руски газ, както втечнен, така и тръбопроводен, се закупува зад кулисите“, казва шокиращо експертът.

Той добавя, че Русия значително е увеличила доставките на газ за Китай и Индия.

Преди това, независимият руски експерт по пазара на петрол и газ Владимир Демидов заяви, че за европейските страни е по-изгодно да купуват руски газ, тъй като той е по-евтин от американския LNG.

На 2 септември стана известно, че Русия е изнесла повече газ за страните от Европейския съюз, отколкото САЩ.

Статистиката в това отношение е категорична – от второто тримесечие на тази година Руската федерация е доставила на страните от ЕС ЦЕЛИ 12,73 милиарда кубически метра синьо гориво.

На 3 септември Politico писа, че в мотора на евросъюза Германия са налице сериозни икономически проблеми. „Берлин е в по-трудно финансово положение от всякога“.

През първото тримесечие на 2024 г. Германия избегна рецесия на ръба с минимален ръст на БВП от фиктивните или манипулираните 0,2%, но през второто тримесечие започна срив.

КритичноБГ припомня, че е налице цунами от фалити на малки и средни фирми и предприятия. Причината е гигантския скок на електроенергията, след като Германия с широко отворени очи и никакво отношение наблюдаваше взривяването на газопровода Северен поток, който ѝ доставяше евтин руски природен газ.

На този фон е и френетичната отдаденост за зелена политика, която оскъпи допълнително цената на тока. Хиляди фирми от Германия бягат в САЩ, където цените на електроенергията са не само по-ниски, но и Щатите помагат със стимули новите фирми.

„Припомняме, и че Берлин се стреля в крака, като затвори останалите си действащи атомни електроцентрали, като и до днес няма ясна научна обосновка, как това помогна екологията, при положение, че ядреното гориво е най-щадящо природата.“

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!