С превземането на Покровск Русия слага ръка и на черното злато на Украйна. Без него металургията ѝ е на колене

Обстановката в Покровско направление все повече се влошава. От началото на август руските войски се приближиха на седем километра до Покровск, намалявайки разстоянието от предните си позиции до покрайнините на града до по-малко от 10 километра. Това пише украинското издание Strana.ua, като прави впечатление, че иначе близкото издание до канцеларията до президента с изтекъл срок Зеленски става все по-критично към властта, иначе казано – обективно!

Медията информира, че настъплението на Русия в тази посока е свързано с обявената по-рано от Москва стратегическа цел за достигане до административните граници на ДНР.

„В допълнение към военните цели, Руската федерация преследва и икономически цели под Покровск. Тук се намира единствената голяма украинска мина за производство на коксуващи въглища за металургията, чиято загуба ще удари тежко индустрията“, казва пред Страна енергийният експерт Олег Попенко.

„На теория е възможно да се заменят украинските коксовите въглища от Покровск с вносни, но като се вземат предвид обемите и сложната логистика, все още не е ясно доколко това е реалистично и цената ще бъде много по-висока, казва още анализаторът от Института за стратегически изследвания.

„Имайте предвид, че този регион като цяло е богат на минерални ресурси. Близо до Покровск, по-специално, има голямо находище на литий. Вярно е, че развитието му все още е само в начален етап. Следователно заплахата от загуба на Покровск е изпълнена с последици за икономиката както в краткосрочен, така и в дългосрочен план“, категоричен е той.

„Няма друг източник на такъв ресурс в страната“, казва ръководителят на „Укрметалургпром“ Каленков за Страна.

Коксуващите се въглища се добиват в минното управление „Покровское“ (бившето от Съветско време „Красноармейская-Западная“ № 1), а наблизо се намира и минно-обогатителният комбинат „Свято-Варваринская“. Тези активи принадлежат на компанията „Метинвест“ на най-богатия украинец, милиардерът Ринат Ахметов.

Преди това Украйна притежаваше още един голям източник на коксуващи се въглища – компанията „Краснодонугол“ (също собственост на Ахметов), но след конфликта в Донбас той остана на територията на ЛНР, която вече се контролира от Русия.

Според Метинвест промишлените запаси от въглища в Покровск възлизат на повече от 200 милиона тона и до дни също ще влязат в ръцете на руснаците.

Дори по време на конфликта добивът им не е спирал. Миналата година предприятието е произвело около четири милиона тона.

Въпреки приближаването на фронтовата линия до Покровск, през февруари тази година въглищната група Метинвест пусна в експлоатация 11-та дълга линия за добив на коксуващи въглища, което даде възможност за допълнително производство на още един милион тона „черно злато“ на година.

Общо през 2024 г. е планирано да се извлекат 5,3 милиона тона коксуващи въглища и да се произведат 2,8 милиона тона концентрат в Покровското миноуправление.

Тъй като Украйна заема доста високо място в света със своята металургия и преди не ѝ стигаха наличните в недрата ѝ коксовите въглища. Това налагаше тя да внася малки количества, които да задоволят нуждите ѝ.

Но със загубата на Покровските коксови мини, страната е изправена пред сериозния проблем да внася допълнителни от четири до пет милиона тона всяка година, ако не иска металургията ѝ да хлопне кепенците. Драмата е, че цената на вноса ще е значително по-висока от собствения добив и логистиката по доставянето ще е твърде сложен.

Според асоциацията Ukrmetallurgprom в списъка на световните производители на чугун Украйна, както и за миналата година, е запазила 16-то място в света от общо 40 страни в производители.

Що се отнася до стоманата, позициите на украинските производители също не са се променили през годината: те са на 23-то място в световната класация, но по отношение на обема увеличението е повече от 33% (до 4,6 милиона тона) за година.

Специално за стоманата, Украйна е сключила международни договори, според които тя трябва да увеличи производството си до 7,2 милиона тона до края на годината, което да ѝ помогне на фона на финансовата и икономическата пропаст пред която е изправена. Без коксови въглища обаче, производството може изцяло да спре.

За валцуваните метали ръстът на производството за седем месеца на тази година е с  цели 28% (до 3,7 милиона тона).

Според Държавната митническа служба доставките на дълги валцувани продукти през седемте месеца на тази година са се увеличили с 13,7%: до 318,4 хиляди тона. Основните количества са валцдратът (заготовка за изтегляне на тел), който се транспортира за Румъния, Полша и България.

Важно е да се отбележи, че металургичните предприятия на Украйна са едни от най-големите данъкоплатци и през миналата година  те са превели над един милиард долара данъци в бюджета.

Близо до Покровск има още един ценен за Украйна актив – Шевченковското находище на литиеви руди, търсенето на което сега рязко нарасна в света (литият се използва за производството на батерии за електрически автомобили).

Според Държавната служба по геология на Украйна има находища на литиеви, танталови, ниобиеви, берилиеви руди, както и на кварц и мусковит. Според груби оценки около 5 милиона тона тантал, ниобий, берилий и кварцови оксиди могат да бъдат добивани на по-малко от 40 хектара земя.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!