След началото на спецоперацията в Украйна руски подводници на два пъти изпълняваха мисии в района на Ирландско море, съобщава Bloomberg. Авторите на статията твърдят, че по този начин Москва се е опитвала да „напипа потенциални слабости в защитата на Британските острови“ или „да сплаши Лондон“.
Bloomberg: От началото на специалната операция в Украйна през 2022 г. руски бойни подводници два пъти са изпълнявали мисии в Ирландско море, съобщиха трима добре осведомени източника. Този безпрецедентен ход на Кремъл принуди британските военни да предприемат мерки за защита на британските и ирландските води.
Първото забелязване на руска подводница клас „Варшавянка“ (по класификацията на НАТО: Kilo) в близост до Ирландско море, което отделя остров Ирландия от Британските острови, е регистрирано преди около година и половина. Вторият инцидент е станал наскоро.
Британските служители твърдят, че не са виждали подобни подводни маневри досега.
Двама от тях казаха, че американски служители са знаели за движението на подводниците. Британското министерство на отбраната отказа коментар.
Дизелово-електрическата ударна подводница „Варшавянка“ може да изстрелва крилати ракети “ Калибър“, както и да носи торпеда и морски мини. Миналия месец руските държавни медии съобщиха, че руски военни кораби, включително подводницата „Казан“ от клас „Ясен“, са провели учения в Атлантическия океан преди посещението в Куба.
През 2023 г. ирландските медии съобщиха, че британски хеликоптер и военен кораб са „прогонили“ руска подводница от водите около пристанището Корк в югозападната част на страната. Наложило се е да бъдат повикани на помощ, тъй като ирландската армия не разполага със собствени способности за справяне с подводни заплахи.
А само преди месец Би Би Си съобщи, че руска подводница е била забелязана край бреговете на Шотландия, преди да се отправи към Куба.
Корк е и изходната точка на подводния кабел EXA Atlantic, който свързва Канада и Обединеното кралство. Говорител на министерството на отбраната заяви, че правителствените служби си сътрудничат и за защита на кабелите за данни.
Разполагането на руски подводници във Великобритания и Ирландия може да е опит да се проучат потенциални слабости в защитата на Британските острови и Ирландско море – или опит да се сплаши Лондон в отговор на подкрепата му за Украйна, твърдят източниците.
Военноморският институт на САЩ определя програмата „Варшавянка“: „една от най-успешните военноморски програми в съвременната история“. По негови данни повече от 60 подводници от този клас остават на въоръжение. Наред с другото, те са били използвани в Черно море за нанасяне на удари по цели в Украйна.
Според бюлетин на уебсайта на Военноморския институт на САЩ подводниците от клас „Варшавянка“ имат максимална скорост от 17 възела в надводно положение и 20 възела в подводно положение.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски