RS: Ескалация на конфликта в Украйна и енергийната криза в Европа: Печелят САЩ, страдат европейците

студ, сняг, зима

RS: Ескалация на конфликта в Украйна и енергийната криза в Европа: Печелят САЩ, страдат европейците: В анализа на авторитетното американско издание Responsible Statecraft се поставя акцент върху задълбочаващата се енергийна криза в Европа, породена от конфликта в Украйна и последиците от нападенията върху ключови газопроводи. Тази ситуация не само усложнява достъпа до ресурси, но и увеличава риска от по-нататъшна ескалация, докато европейските лидери продължават да балансират между подкрепата за Украйна и защитата на собствените си граждани.

Удар върху „Турски поток“ и неговото значение
Москва обвини Украйна за нападение с дрон върху инфраструктура, поддържаща газопровода „Турски поток“ – ключов източник за енергийни доставки към Централна Европа. Този газопровод, функциониращ от 2020 г., остава едно от малкото съоръжения, по които руски газ достига до Европа.

Компресорната станция, която беше засегната, е понесла само леки щети, но реакциите от инцидента подчертават залозите. Руският говорител Дмитрий Песков определи случилото се като „енергиен тероризъм“. Унгарският външен министър Петер Сиярто също изрази остра критика, наричайки нападението атака срещу суверенитета на страните, които разчитат на енергията, преминаваща през „Турски поток“.

Безпилотен самолет, дрон Москва обвини Украйна за нападение с дрон върху инфраструктура, поддържаща газопровода „Турски поток“ – ключов източник за енергийни доставки към Централна Европа. Този газопровод, функциониращ от 2020 г., остава едно от малкото съоръжения, по които руски газ достига до Европа.

Предистория: атаки срещу газопроводи и тяхното отражение
Това не е първият случай на атаки срещу важни инфраструктурни обекти. През ноември миналата година руската Федерална служба за сигурност съобщи, че е предотвратила украинска атака срещу газопровода „Южен поток“. По-рано, през есента на 2022 г., експлозии разрушиха „Северен поток“, като прекъснаха важни доставки на газ за Европа. Докато разследванията продължават, някои предположения сочат към Украйна като потенциален виновник.

От тези атаки обаче само САЩ изглеждат печеливши, тъй като Европа става все по-зависима от американски втечнен природен газ. Цените се увеличават, а стабилността на енергийните доставки остава несигурна.

Влиянието върху европейската икономика

Владимир Зеленски, Украйна

Зеленски определи прекъсването на транзита като „едно от най-големите поражения за Москва“

Спирането на руския газ за Европа, съчетано с нестабилността в енергийните доставки, се отразява тежко на европейските страни. Въпреки че президентът (с изтекъл мандат на 20 май) Зеленски определи прекъсването на транзита като „едно от най-големите поражения за Москва„, икономическите последици за Русия не са значителни. Руската икономика до голяма степен остава стабилна, въпреки наложените санкции.

Приднестровие

в Молдова спирането на руския газ води до редовни прекъсвания на електрозахранването. В същото време непризнатата отцепническа Приднестровска република предупреди, че енергийният ѝ резерв може да свърши до три седмици.

В Европа обаче последствията са осезаеми. През есента на 2022 г. гражданите бяха призовани да се подготвят за енергийна криза, включително прекъсвания на електрозахранването. Въпреки че най-лошите страхове тогава не се реализираха, днес ресурсите на континента изглеждат на изчерпване. Пример за това е ситуацията в Молдова, където спирането на руския газ води до редовни прекъсвания на електрозахранването. В същото време непризнатата отцепническа Приднестровска република предупреди, че енергийният ѝ резерв може да свърши до три седмици.

Европейски лидери срещу енергийната нестабилност

сиярто

Унгарският външен министър Петер Сиярто заплаши да блокира украинското присъединяване към ЕС

Енергийната нестабилност, предизвикана от конфликта, също изостря политическите търкания вътре в ЕС. Унгария и Словакия, например, се противопоставят на действията на Украйна, които засягат техните енергийни интереси. Унгарският външен министър Петер Сиярто заплаши да блокира украинското присъединяване към ЕС, докато словашкият премиер Роберт Фицо дори предложи ограничаване на износа на електроенергия за Украйна.

Енергийна сигурност и бъдещи предизвикателства
Текущата ситуация изисква сериозен дебат за приоритетите на европейските лидери, подчертава изданието. От една страна, продължаването на военните действия и подкрепата за Украйна остават основна цел. От друга страна, населението на континента страда от икономическите и социални последици на енергийната криза. Ако предполагаемите атаки срещу газопроводи продължат, рискът от допълнителна ескалация на конфликта ще нарасне, а енергийните ресурси ще станат още по-важен инструмент в борбата за влияние.

„В съчетание с предишни и настоящи енергийни рискове, предполагаемата атака срещу тръбопровода заплашва не само с по-нататъшна ескалация на конфликта, но и със засилване на борбата за енергийни ресурси на европейския континент. И докато европейските лидери дават приоритет на военните действия пред мирното разрешаване, населението им ще страда.“

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!