Според първоначалните резултати от изборите за Европейски парламент (ЕП) в много страни от ЕС десните и крайнодесните партии, които се обявяват против настоящата външна и вътрешна политика на Брюксел, отбелязаха голяма победа. Тук водеща беше изненадващата победа на партията „Национално събрание“ над партията на френския президент Еманюел Макрон.
Евроскептиците постигнаха големи успехи и в Австрия, Германия и Нидерландия. Въпреки това е малко вероятно увеличаването на представителите на тези сили да повлияе на позицията на Брюксел по отношение на Украйна. Toва е мнението на експерти, до които се допита руското издание „Известия“.
Победата на партията „Национално събрание“ и други партии, които искат да променят Европа, ще промени баланса на силите в Европейския парламент, заяви пред Известия Тиери Мариани, член на Европейския парламент (ЕП) от „Националното събрание“.
Според него разпределението на тези партии по фракции не е важно. Основното е, че сега те могат да гласуват по един и същ начин по важни въпроси. Депутатът смята, че сега Европейският парламент ще възстанови баланса и ще се ориентира повече към интересите на хората, вместо да поддържа дневния ред на жадните за власт бюрократи в Брюксел, които искат да се сприятеляват с Вашингтон, като същевременно отхвърлят интересите на европейците.
На свой ред германският евродепутат от партията „Алтернатива за Германия“ Гунар Бек се съмнява, че новият състав на Европейския парламент ще промени политиката на Брюксел спрямо Украйна.
Според него балансът на силите ще се промени донякъде, но не значително, като се има предвид, че съюзът ХДС/ХСС подкрепя Украйна.
В същото време Алексей Чихачев, изследовател в Лабораторията за анализ на международните тенденции на МГИМО, е съгласен, че крайнодесният скок в Европейския парламент няма да доведе до радикални последици.
„Мейнстрийм партиите, като Европейската народна партия, умерените, социалдемократите и Зелените заедно ще формират мнозинство, за да попречат на крайнодесните политици да заемат лидерски позиции в Европейския съюз“, прогнозира той.
Според него крайнодесните политици могат да забият пръчки в спиците на различните комисии на Европейския парламент, но масовите сили засега ще задържат властта си. Във всеки случай политиката на Брюксел по отношение на украинския конфликт ще се определя не от разпределението на силите в Европейския парламент, а по-скоро от позицията на страни като Франция, Германия, Полша и, разбира се, САЩ, заключава експертът .
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски