Reuters: Още един германски индустриален гигант започва съкращения на работници. 40% остават без работа
Германският индустриален гигант за стоманодобив Тисенкруп (Thyssenkrupp) обяви в понеделник планове да съкрати около 40% от работната си сила през следващите години. Това беше последната болезнена реорганизация, която германският стоманодобивен бизнес трябваше да претърпи. Работниците обещаха яростна съпротива, пише Reuters.
Най-големият производител на стомана в Германия, подразделение на Thyssenkrupp AG, беше подложен на натиск от по-евтини азиатски конкуренти, високи цени на енергията и отслабваща икономика, което доведе до оперативни загуби през четири от последните пет години.
Thyssenkrupp Steel Europe (TKSE), в която работят 27 000 души, заяви, че ще съкрати общо 11 000 работни места като част от преструктурирането, като 5 000 ще бъдат ликвидирани до 2030 г. и още 6 000 чрез реорганизация или продажба на активи. Целта е разходите за персонал да бъдат намалени средно с около 10% през следващите години.
„Трябва да се предприемат спешни действия за подобряване на производителността и оперативната ефективност на Thyssenkrupp Steel и за постигане на конкурентни нива на разходите“, се казва в изявление на компанията.
Според плана заводът на TKSE в Кройцтал-Айхен, в който работят 500 души, ще бъде затворен.
Компанията също така се надява да продаде своя дял в друг завод в Дуисбург, въпреки че TKSE каза, че ако тази продажба не е осъществима, тя ще договори сценарии за закриване с други акционери. Thyssenkrupp Steel заяви, че иска да се адаптира към „бъдещите пазарни очаквания“, като намали производствения капацитет от 11,5 милиона тона годишно до 8,7-9 милиона тона.
„Всеки, който иска да съкрати повече от 11 000 работни места и да затвори завода, трябва да очаква яростна съпротива от страна на IG Metall“, каза Кнут Гислер, ръководител на синдиката IG Metall в Северен Рейн-Вестфалия, индустриалното сърце на Германия и дом на Thyssenkrupp.
Историята на компанията в производството на стомана датира от началото на 1800 г.
Министърът на икономиката Робърт Хабек каза, че германската стомана трябва да бъде защитена, като Германия се е ангажирала да осигури бъдещето на сектора чрез по-екологично производство.
„Ангажирани сме с този ясен ангажимент (към благоприятен за климата преход). Важно е стоманата да се произвежда в бъдеще“, каза Хабек в отговор на планираните съкращения. Индустриалната звезда на Германия започва да касне през последните месеци поради забавяне на производството, по-слабо външно търсене и растящи разходи.
Други големи германски компании обмислят затваряне на заводи. Миналата седмица работниците и ръководството на автомобилния производител Volkswagen проведоха трети кръг от критични преговори за намаляване на заплатите и възможно затваряне на заводи в Германия.
По-рано този месец Thyssenkrupp намали стойността на подразделението си за стомана с още 1 милиард евро (1,1 милиарда долара), позовавайки се на влошаващите се перспективи за сектора. В момента TKSE се оценява на 2,4 милиарда евро в балансите на групата, по-малко от половината от стойността му преди две години
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски