Начало Европа Red Eléctrica: Испания е прекалено зависима от слънчевата енергия

Red Eléctrica: Испания е прекалено зависима от слънчевата енергия

от kritichno.e
фотоволтаици

След голямото прекъсване на електрозахранването в Испания в понеделник, операторът на електропреносната мрежа Red Eléctrica категорично отхвърли възможността за кибератака, пише ElConfidencial. Причината за срива, според компанията, е внезапна и нестабилна загуба на електрическо производство, предизвикана от прекомерното разчитане на фотоволтаични източници и липсата на технологии, които осигуряват стабилност в системата — като ядрени централи, хидроелектрически мощности и комбинирани газови цикли.

Пресконференция на Red Electica

Пресконференция на Red Electica

В понеделник слънчевата енергия e покрила над 70% от електропотреблението в страната — поредният ден, в който фотоволтаичните мощности поемат водеща роля. Въпреки че слънчевата енергия е евтина и възобновяема, специалистите от години предупреждават, че тя не може да гарантира стабилност на мрежата. Електроенергийната система изисква постоянно напрежение и синхрон, каквито могат да осигурят само централи с турбинно производство.

По време на инцидента фотоволтаичните системи са работили на пълен капацитет, а газовите и ядрените централи са били почти изключени — съответно заради икономически съображения и воден баланс. Това е направило напрежението в мрежата изключително чувствително към колебания. Около 11:30 ч. операторите започнали да отчитат нестабилност, а в 12:32 ч. системата се е сринала. Петсекундно пропадане на напрежението — времеви интервал, който в този сектор се счита за изключително сериозен — предизвиква масово изключване на фотоволтаичните инсталации, газовите мощности и четири ядрени реактора.

Секторът определи ситуацията като късмет — не са били засегнати ключови трансформатори, които, ако бяха изгорели, щяха да доведат до пълен срив в електрозахранването за над 24 часа. Според експерти, Red Eléctrica е подценила риска, като е позволила затварянето на три ядрени централи, които биха могли да осигурят необходимата електрическа стабилност.

Разследването на компанията продължава, но вече са установени две почти едновременни загуби на производствени мощности в югозападната част на Испания.

Имало е предупреждения

Случаят подчертава нуждата от балансиран енергиен микс. Специалисти предупреждават, че възобновяемите източници не могат да работят устойчиво без резервни стабилизиращи технологии. Батериите за съхранение на енергия, макар и обещаващи, все още не осигуряват нужната инерционна стабилност на мрежата.

Годишният доклад на Red Eléctrica още преди време е посочил, че затварянето на конвенционални електроцентрали (въглищни, газови и ядрени) крие риск от инциденти, които могат да застрашат не само доставките, но и репутацията на компанията.

Експертите у нас

Боян Рашев – експерт в управлението на околната среда, природните ресурси и енергията, коментира в профила си във „Фейсбук“:

Боян Рашев/сн: Фейсбук

Боян Рашев/сн: Фейсбук

„Фотоволтаиците са претоварили системата в периода 11-12 ч. Поради липса на достатъчно конвенционални мощности с големи турбини с въртящ момент, тя не е успяла да задържи честота от 50 Hz и това причинява изключване на цялата генерация.

Всичко се случва в рамките на 5 секунди. Испания преживява тотален срив (нулево напрежение), тоест пълна липса на ток. Цивилизацията е парализирана.

Red Electrica е предупреждавала за подобен сценарий още през февруари, но когато политиката си навие нещо на пръста, няма кой да чуе. Слава Богу, хората успяват да възстановят захранването до сутринта на следващия ден. За късмет всичко се случва през април, когато нито е много студено, нито много горещо, така че няма (много) жертви.

Подобно нещо в България се е случвало само веднъж – през далечната 1978 г. Тогава обаче причината е друга – недостиг на мощности, които да отговорят на търсенето.

Подобни събития може да са нормални за една нововъзникваща електроенергетика, но по никакъв начин не бива да се допускат през 21 век, когато наличието на електричество 24/7/365 е жизнена необходимост“, посочва Рашев.

Емил Йотовски: Как евробройлерът сам влиза във фурната

В интервю пред „Хоризонт“, Боян Рашев поясни, че българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския.

„В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми“, посочи Рашев.

Рашев прогнозира, че няма да има адекватна реакция в ЕС на случилото се в Испания.

„Ако нещо такова се случи в средата на зимата – нали се сещате какво ще стане, колко хора ще загинат. Бъдещето е да имаме енергиен микс, който е управляем. Зелената енергия не може да е доминираща, защото нямаш контрол“, добави Боян Рашев.

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря! Дарения: https://revolut.me/mariyatkwa
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

Други новини