Politico: Кампанията на Макрон е в беда. Проевропейските му лозунги трудно ще го спасят от възхода на „крайната десница“

от Лазар Лазаров

През последните няколко седмици убийствата на тийнейджъри, престрелките с наркотици, повишената заплаха от тероризъм и смъртоносните протести в отвъдморската територия Нова Каледония доминират във френския ефир, което вещае проблеми за френския президент и неговата кампания за европейските избори. Това пише вестник Politico.

„Макрон се опитва да убеди избирателите да подкрепят неговата проевропейска визия за силен блок с Франция в центъра. Но той вече води трудна борба, тъй като крайнодясното Национално събрание (НС) на Марин льо Пен затвърждава значителната си преднина пред партията на Макрон в социологическите проучвания„, се казва в статията на изданието.

Сега, когато наближават изборите за Европейски парламент на 9 юни, поредицата от заглавия за опасения, свързани със сигурността, допълнително обърка стратегията на Макрон.

„Днес, ако попитате родителите си, бабите и дядовците си или приятелите си за какво говорят, това не е Европа, а това, което се случи в департамента Еюр“, където въоръжени мъже убиха двама надзиратели при засада на полицейски микробус, заяви Бенжамен Хадад от партията „Ренесанс“ на Макрон.

Дългосрочните тенденции в областта на престъпността и насилието във Франция са низходящи. Но зрелищният характер и широкото медийно отразяване на насилието стимулираха обществения дебат и ефективно попречиха на лагера на Макрон да се изяви в подкрепа на своите проевропейски убеждения, отбелязва вестникът.

Макар че неотдавнашните шокиращи и изпълнени с насилие събития нямат очевидна връзка помежду си, потокът от новини предостави подстрекателски материал за кампанията на крайната десница, се твърди в материала.

За пример в статия се посочва 15-годишно момче, който беше намушкано до смърт в централния френски град Шатору през април, след като се твърди, че е отказало да даде телефона си на нападателя. Предполагаемият заподозрян е момче от „афганистански произход, твърди източник, близък до разследването, пред френската информационна агенция AFP. Това накара председателят на крайнодясното Национално събрание да призове за спиране на имиграцията от Афганистан, включително за търсещите убежище, с помитащото твърдение, че това население не носи „никаква добавена стойност за френското общество“.

Както отбелязва Politico, залогът е не само съставът на Европейския парламент и посоката на развитие на законодателството на ЕС надясно, но и потенциалното бъдеще на Франция: Според социологическите проучвания Льо Пен е на път да спечели следващите президентски избори през 2027 г., а категорична победа на Националното събрание следващия месец ще я катапултира към Елисейския дворец.

Френската изпълнителна власт засвидетелства подкрепата си за Украйна срещу руската инвазия, като възприема все по-ястребова реторика и удвоява обвиненията, че крайната десница симпатизира на Кремъл.

Но в очите на френските избиратели европейските теми и Украйна продължават да изглеждат като далечни теми. В едно проучване на Odoxa, проведено сред 1000 души на 15-16 май, само една десета от анкетираните посочват войната в Украйна като един от трите фактора, които биха повлияли на вота им на европейските избори, докато повече от една трета (35%) споменават сигурността.

„Французите са значително по-загрижени за сигурността в рамките на своите граници, отколкото за глобалната сигурност“, посочи Ерван Лестрохан, анализатор от социологическата фирма Odoxa, като добави: „Това е изборен цикъл, доминиран от вътрешни проблеми, който стига до средата на президентството на Еманюел Макрон и може да се разглежда от избирателите като междинен вот.“ 

Въпреки че правителството на Макрон прави всичко възможно, за да се представи като решително в борбата с престъпността, проучването на Odoxa показва, че 70 % от анкетираните оценяват действията на държавата по въпросите на сигурността като „недостатъчни“.

Според социологическите проучвания за изборите в ЕС, пише Politico, крайнодясното Национално събрание (НС) ще получи над 30% от гласовете следващия месец, а листата на Макрон „Ренесанс“ ще остане на ниво от около 16% и рискува да бъде изпреварена от лявоцентристката листа с кандидати за Европейския парламент, подкрепена от Социалистическата партия.

„Крайната десница печели най-много, когато въпросите на сигурността се поставят в центъра на политическия дебат“, заяви Кристиан Мухана, френски социолог, който се занимава с изследвания в областта на сигурността.

Въпреки че изследователите оспорват тезата, че Франция се превръща в общество с повече насилие, това няма да е достатъчно, за да спаси кампанията на Макрон, заключва Politico.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!