Начало Европа Орбан обясни, че спира Швеция в НАТО по… технически причини

Орбан обясни, че спира Швеция в НАТО по… технически причини

от kritichno.a
Виктор Орбан, министър-председател на Унгария

Ново препятствие застана на пътя на разширяването на НАТО. Присъединяването на Швеция към алианса е възпрепятствано не само от Турция, но и от Унгария. В понеделник, 3 юли, там започна извънредна сесия на парламента, която ще продължи само три дни. Ако те не ратифицират споразумението за приемане на Швеция в НАТО, скандинавската страна няма да стане пълноправен член поне до есента, пише Независимая газета.

Унгарският министър-председател Виктор Орбан за пореден път се противопостави на западните си съюзници. След провала на преговорите за деблокиране на средствата от ЕС, отпуснати на страната му, и замразените, когато унгарският правителствен ръководител отказа да намали властта си, той започна да възпрепятства присъединяването на Швеция към НАТО.

 

Припомняме, че преди това единствено Турция възпрепятстваше окончателното присъединяване на страната към алианса. Турция имаше много оплаквания срещу шведските власти. Основните от тях бяха свързани със сътрудничеството в борбата срещу противниците на турския лидер Реджеп Тайип Ердоган, кюрдските сепаратисти и поддръжниците на проповедника Фетхуллах Гюлен. Диалогът между двете страни беше усложнен и от неотдавнашното изгаряне на Корана в Стокхолм от иракчанин. Сега лидерите на НАТО работят усилено, за да гарантират, че Турция и Швеция ще намерят общ език преди срещата на върха на алианса във Вилнюс на 11-12 юли. А сега се оказва, че Унгария също трябва да бъде убедена.

 

Орбан неведнъж е заявявал, че парламентът, в който мнозинството принадлежи на проправителствената партия „Фидес“, отлага ратификацията на споразумението за присъединяване на Швеция към НАТО само по технически причини.

 

Премиерът и членовете на неговото правителство обаче или не казват кое поради какви причини, или дават много неясни обяснения. И сега пролетната сесия на парламента приключи, но споразумението не е ратифицирано. Медиите, позовавайки се на източници от унгарските власти, съобщиха, че Орбан е планирал да даде зелена светлина за присъединяването на Швеция към НАТО само няколко дни преди срещата на върха във Вилнюс. В полза на това да се случи беше новината за насрочване на извънредна лятна сесия на парламента. Тя ще продължи три дни: 3, 4 и 7 юли. В последния ден на юни шведският министър-председател Улф Кристерсон разказа за разговора си с унгарския си колега. „Два пъти разговарях с министър-председателя Орбан относно ратификацията от страна на Унгария на кандидатурата на Швеция за членство в НАТО. Последният път беше вчера. И двата пъти той потвърди, че Унгария няма да протака процеса на приемане на Швеция в алианса„, каза той.

 

Стокхолм сигурно е бил изненадан, когато парламентът е публикувал дневния ред на извънредното заседание. В него не беше включен въпросът за ратифициране на споразумението за приемане на Швеция в НАТО. Оказа се, че извънредната сесия се събира, за да обсъди бюджета на страната и един много важен за Унгария законопроект – за статута на учителите. „Дали Орбан е получил разрешение от Путин да гласува за присъединяването на Швеция към НАТО?“ – Агнес Вадай, заместник-лидер на Демократичната коалиция, противник на унгарския премиер, ехидно попита читателите си в социалните мрежи. Междувременно дори в понеделник правителството не обяви, че дневният ред на заседанието може да бъде променен.

Съдейки по последните събития, Орбан очаква все пак да получи отстъпки от ЕС по замразените 12 млрд. евро. Ето защо той повишава залозите в пазарлъците с Брюксел по всички възможни начини. В понеделник унгарският външен министър Петер Сиярто направи изненадващо изявление, че страната му ще поиска от ЕС да удължи с още една година изключението от антируските санкции, наложени миналата година. То позволява на унгарската енергийна група MOL да изнася за Чешката република петролни продукти, произведени чрез доставка на руски суров петрол по тръбопровода „Дружба“. Сиярто заяви, че енергийната група се нуждае от допълнителната година, за да завърши модернизацията на своята рафинерия Slovnaft в Словакия. Той твърди, че без тази модернизация MOL не може да откаже руски петрол. В очакване на трудните, продължаващи с месеци преговори с ЕС унгарското правителство назначи министър, отговарящ за въпросите на ЕС. От 1 август новият министър ще бъде Янош Бока.

С една дума, Орбан има за какво да се бори при приемането на Швеция в НАТО. Позицията на унгарския министър-председател се улеснява от липсата на вътрешен натиск. Да, в Унгария имаше протести. Но опозицията се събира пред парламента не заради евроатлантическите перспективи на Швеция, а срещу проектозакона за статута на учителите, който драстично увеличава работното им време и изпитателния срок и намалява възможността им да спорят с работодателя си.

Въпреки това въпросът за ратификацията също не бива да се преувеличава. Всъщност Швеция вече е в НАТО. Страната е получила всички гаранции, които алиансът може да й даде, а въоръжените й сили са интегрирани. Това е въпрос на правни формалности. А тяхното спазване за Швеция и НАТО не е нищо повече от въпрос на престиж и потвърждение на способността да се гарантира единството на редиците на Запада в условията на конфронтация с Русия.

Източник: Независимая газета

Други новини