МВФ обяви заплаха за валутната система заради харизването на доходите от руските активи на Украйна

Международен Валутен Фонд

Решението на западните страни да използват постъпленията от замразени руски активи в помощ на Украйна няма достатъчно правно основание. Това заяви на 28 юни ръководителят на мисията на Международния валутен фонд (МВФ) в Украйна Гавин Грей, съобщава Reuters .

Според него поради липсата на правно основание използването на руски активи в помощ на Киев може да подкопае функционирането на международната парична система.

„Важно е използването на руски активи да има достатъчно правна обосновка и да не подкопава функционирането на световната финансова система“, цитира агенцията думите на Грей.

Освен това той заяви, че МВФ ще направи преоценка на схемата за финансиране на Украйна на фона на решението на Групата на седемте (G7) да предостави заем на Киев, използвайки печалби от руски активи.

На 29 юни фондът одобри транш за Украйна в размер на 2,2 милиарда долара, които ще бъдат използвани за подкрепа на бюджета на страната.

Преди ден председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че Европейският съюз (ЕС) не може да вземе решение за предприемане на мерки за предоставяне на Киев на заем от Г-7 на стойност 50 милиарда долара, като се използват постъпленията от замразени руски активи.

Ръководителят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен отбеляза, че се надява да предостави на Киев средства за обсъждания заем до края на тази година.

Френският вестник Le Monde съобщи на 12 юни, че лидерите на страните от Групата на седемте са постигнали споразумение да отпуснат 50 милиарда долара на Украйна от печалби от замразени руски активи до края на 2024 г. На следващия ден член на международното обществено движение „Другата Украйна“, кандидат на икономическите науки Александър Дудчак, каза пред „Известия“, че западните държави нямат правни основания да извършват подобно прехвърляне на печалба и действията на тези страни могат да се ускорят. дедоларизацията на световните икономики .

В същото време на 13 юни официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че Русия ще даде на Европейския съюз много болезнен отговор на използването на нейните активи за подпомагане на Украйна. Тя нарече идеята за прехвърляне на печалби от руски активи в Киев удар по международното право и припомни, че Руската федерация винаги е отговаряла на недружелюбните действия на Запада.

Според последните данни от февруари 2022 г. страните от Г-7, ЕС и Австралия са замразили активи на Централната банка на Русия на стойност 260 милиарда евро.

Още през февруари ръководителят на международната платформа Euroclear в Белгия, Лив Мостри, отбеляза, че прехвърлянето на приходи от активи към Русия като помощ за Украйна е много близо до непряка конфискация, което може да има точно същото въздействие върху пазарите като пряката.

Западните страни засилиха санкционния натиск срещу Русия във връзка със специалната операция за защита на Донбас . Решението за стартирането му беше обявено на 24 февруари 2022 г. след влошаване на ситуацията в региона. Скоро ЕС одобри решение за замразяване на активите на Централната банка на Руската федерация.

Източник: Известия

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!