Лукашенко: Полша отказва да възстановим добросъседските си отношения

Варшава все още не е отговорила на предложенията на Минск за възстановяване на добросъседските отношения. Това съобщи президентът на Беларус Александър Лукашенко в Минск на 27 октомври.

„Те мълчат. Мисля, че добре се проведоха изборите в Полша. Изборите минаха, чакаме предложения“, цитира думите на държавния глава SB Belarus Today.

Президентът на Беларус още веднъж подчерта, че беларусите винаги са готови да подадат ръка на своите съседи, които не са си избирали, защото те са от Бога пратени там и „човек трябва да живее с тях“.

Говорейки за резултатите от изборите в Полша и проваления национален референдум за събаряне на оградата по границата с Беларус поради недостатъчна избирателна активност, Лукашенко заяви, че гражданите на страната са „избърсали носа“ на своите политици по време на изборите.

„Браво на поляците! Не очаквах този вариант. И опозицията всъщност беше доведена до властта. Въпреки че това не са наши хора, не са в настроение да разговарят с нас, поляците показаха: правете каквото искаме, ако не го правите – и вие ще бъдете изхвърлени„, каза той.

На 15 октомври, стана ясно, че след резултатите от парламентарните избори в Полша три опозиционни сдружения – „Гражданска коалиция“, „Трети път“ и „Левицата“ – са получили достатъчно гласове, за да сформират коалиция и да се борят за правото да съставят правителство на страната.

На 3 юли, Лукашенко заяви на тържествено заседание по случай Деня на независимостта на републиката, че е възложил на правителството и на Министерството на външните работи на Беларус да предложат на Полша „план за добросъседство и мир“.

На 25 май, президентът на Беларус заяви, че Минск е готов за евентуално въстание в страната, което се очаква да бъде подкрепено от Варшава. Лукашенко отбеляза, че преди няколко месеца е казал, че Полша се готви за революция на територията на страната, така че това не е новина. През юни британският вестник „Таймс“ съобщи, че беларуски граждани, принудени да напуснат страната, преминават през бойно обучение в Полша, за да свалят беларуския лидер.

Освен това през 2021 г. ситуацията на границата на Беларус с държавите от ЕС (Полша, Латвия и Литва) се изостри, когато тълпи от бежанци от страните от Близкия изток се втурнаха към граничните пунктове, за да влязат в страните от Европейския съюз. Хората прерязаха бодливата тел и поискаха да бъдат допуснати на територията на ЕС. Беларуските граничари неведнъж са обръщали внимание на международната общност върху жестокото отношение към бежанците от страна на Полша и балтийските държави, срещу които са използвани силови методи.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!