Колко милиарда евро годишно от социални помощи мигрантите от Германия пращат в чужбина?

от Лазар Лазаров

Всяка година мигранти и бежанци прехвърлят милиарди евро от Германия към членове на семействата си в родните си страни, като Bundesbank изчислява, че общата сума възлиза на най-малко 6,8 милиарда евро годишно. Сега някои германски политически партии искат да се противодейства на тази тенденция, като антиимигрантската  Алтернатива за Германия (AзГ)  се стреми да „сведе миграцията в бедност до нула“ с ограничаване на паричните плащания и социалните помощи, пише в материал RMXNews.

Част от парите, изпратени в чужбина, са спечелени от работа, но значителна сума вероятно е от плащания за социални помощи, прехвърлени на мигранти, които след това ги изпращат извън страната, за да издържат семействата си по света. Тъй като много от тези социални помощи се разпределят като пари в брой, няма много контрол върху това как тези пари се използват и прехвърлят от мигрантите, се казва в материала.

Тези чужденци имат значителен стимул да изпращат тези пари в чужбина, където поради обменните курсове и различния стандарт на живот еврото може да струва много повече, отколкото в Германия.  Тези плащания като социални помощи обаче никога не са били предназначени за изпращане в чужбина и имат за цел да осигурят необходимата подкрепа за мигрантите в Германия, отбелязват от редакцията.

Дебатът относно тези парични преводи само се разраства, като партиите, подкрепящи миграцията, се опитват да спрат действията за изплащане на социални помощи чрез електронни карти, а не в брой. Съществува представа, че ако мигрантите спрат да получават тези пари в брой, това дори може да послужи като стимул да напуснат страната. Не само паричните преводи ще станат много по-трудни, но проституцията, наркотиците и алкохолът също могат да бъдат изправени пред ограничения.

Въпреки това т.нар. пороци като алкохол и цигари все още могат да бъдат свободно достъпни с новите банкови карти за мигранти, а партията „Алтернатива за Германия“ (AзГ) работи за въвеждане на ограничения за някои продукти.

„Установената политика отново заблуждава германската общественост. Целта на всички реформи на обезщетенията за лица, търсещи убежище, трябва да бъде намаляване на миграцията към Германия, свързана с бедност, до нула. За да се постигне това, всички фалшиви стимули трябва да бъдат премахнати незабавно. Това не е осъществимо с разплащателна карта за търсещи убежище, която продължава да предоставя парични обезщетения и дори не изключва неща като алкохол или цигари“, заявява говорителят на парламентарната група на AзГ Рене Шпрингер.

„Нуждаем се от строг принцип на помощи за търсещите убежище от рода на хляб, легло и сапун. Не трябва да има нищо повече Само тогава можем наистина да предположим, че хората, които искат убежище тук, всъщност търсят закрила. Убежището е предназначено само за тази цел, а не като портал за достъп до немски социални помощи“, продължава той.

Не само AзГ работи за премахване на паричните обезщетения. Лидерът на парламентарната група на Свободните демократи (FDP) Кристиан Дюр заявява, че тези парични обезщетения са били „истински притегателен фактор. След това много пари бяха изпратени у дома. Ние не искаме това.“

Други политици, подкрепящи мигрантите, като Ерик Марквардт от Зелената партия, обаче твърдят, че изпращането на  мигрантите на пари от данъци у дома, всъщност д нещо добро, като заявяват, че това е „важна част от сътрудничеството за развитие“. Аргументът е, че тези мигранти помагат на семействата си да се измъкнат от бедността.

Германските граждани, които плащат високи данъци и вече се сблъскват с инфлацията на жилищната и храната, обаче може да имат различно виждане по въпроса. Правителството е похарчило 36 милиарда евро за нарастващото си мигрантско население миналата година и тази сума може само  да се увеличава през 2024 г. Докато Германия затъва в дългове, основен фактор е мигрантското население в страната, което често се бори да си намери работа и в крайна сметка от години е подопечно на държавата, пише RMXNews.

Например според германския вестник „Welt“ само 200 000 от 800 000 сирийци в страната са действително трудово заети до степен, която им позволява да плащат социалноосигурителни вноски. Това не е дори близо до половината. Половината са безработни, докато много са безработни и все още се нуждаят от социални помощи.

Bundesbank изчислява, че 6,8 милиарда са били прехвърлени в чужбина през 2023 г., като 834 милиона евро от тях например са изпратени в Турция, а значителен  входящи приток се наблюдава към Сирия (360 милиона евро), Афганистан (139 милиона евро) или Ирак (109 милиона евро).

Това обаче са само приблизителни данни, тъй като само преводи на стойност над 12 500 евро подлежат на отчитане, а истинският размер може да е значително по-висок, завършва материалът.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!