Бившият руски президент Борис Елцин на среща с американския си колега Бил Клинтън през 1997 г. е нарекъл разширяването на НАТО на изток грешка, а вторият на свой ред е уверил руския лидер, че Северноатлантическият алианс няма да представлява заплаха за Русия.
Това става ясно от разсекретени американски правителствени документи, публикувани от американската обществена изследователска организация Архив на националната сигурност в университета „Джордж Вашингтон“ в столицата на САЩ, пише ТАСС.
Както следва от материалите, подготвени от американската страна, на тази среща във Финландия Елцин е казал на Клинтън:
„Нашата позиция не се е променила. Напредването на НАТО на изток все още е грешка“.
„Готов съм да сключа споразумение с НАТО не защото го искам, а защото това е принудителна стъпка. За днес няма друго решение“, подчертал Елцин.
„Но едно нещо е много важно: разширяването не трябва да засяга бившите съветски републики“, посочил той. – Не мога да подпиша никакво споразумение без такава формулировка. Особено за Украйна.“
Според един от публикуваните документи Елцин е предложил също така да се сключи „джентълменско споразумение на думи“, според което бившите съветски републики няма да се присъединят към НАТО. Според него договореностите щели да бъдат поверителни.
Клинтън отговаря: „Ако си спомняте, на последната ни среща ви казах, че се опитвам да създам нов НАТО, който няма да бъде заплаха за Русия, а ще позволи на САЩ и Канада да останат в Европа, да работят с Русия и други страни за изграждането на неделима, свободна Европа и да се справят с други предизвикателства.“
„Опитах се да уверя вас, руското правителство и руския народ, че се опитвам да променя НАТО„, отбелязва още той.
„Ако се съгласим, че нито един член на бившия Съветски съюз не бива да се присъединява към НАТО, това би било лошо за нашите опити да изградим ново НАТО, но би било лошо и за вашите опити да изградите нова Русия“, твърдял тогава Клинтън. – Не съм наивен. Разбирам, че се интересувате от това кой и кога ще се присъедини към НАТО. Трябва да сме сигурни, че ще можем да се консултираме по всички тези теми занапред, което означава, че ще говорим за това.
Това означава, че ще сме наясно с вашите опасения и че ще разбирате нашите решения, нашата позиция, нашето мислене.“
Според публикуваните материали Клинтън на практика е отказал да изключи възможността бившите съветски републики да се присъединят към НАТО. Той изразил увереност, че подобни договорености не биха могли да останат поверителни дълго време. Според версията на Клинтън това би създало впечатлението, че Северноатлантическият алианс все още е настроен срещу Русия, заключва ТАСС.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски