Иля Кругли: Поляците ще направят всичко, за да изгонят украинците от страната си

Иля Кругли за baltnews

Редица източноевропейски страни използваха изгодно притока на работници от Украйна, въпреки че доста често успоредно с това трябваше да харчат големи суми пари (държавни) за издръжката им. Сега обаче Полша налага нова тенденция, която изглежда съседите й са готови да следват.

Нарастващата популярност на десните и крайнодесните партии на изборите за Европейски парламент предполага, че нагласите на жителите на ЕС са се променили по много теми, включително зелената сделка и миграционната политика. Бежанците все повече дразнят европейците и това се вижда както от нарастващата популярност на националистите, така и от социологическите проучвания.

В Полша, която прие най-много украински мигранти, подкрепата за Украйна и украинците е намаляла повече от половината. Непрекъснато расте броят на хората, които имат негативно отношение към бежанците. Предлага се да им бъдат отменени обезщетенията и затягане на законодателството в тази насока.

Варшавският университет и Академията по икономика и хуманитарни науки направиха проучване, което демонстрира катастрофален спад в подкрепата за украинските бежанци. Това съобщиха местни медии.

В момента само 17% от жителите на Полша са съгласни да приемат мигранти от Украйна с възможност за тяхното презаселване. Но само преди година тази цифра беше 37%.

Подкрепата за самата Украйна също е намаляла наполовина. През януари 2023 г. 62% смятат, че Полша трябва да помогне на тази страна. Днес броят на анкетираните с тази гледна точка е 31%. Точно тази източноевропейска държава се смята за една от най-антируските.

Но, както се оказа, омразата към Руската федерация вече не гарантира любов към Украйна.

Сред анкетираните 72% смятат, че Полша трябва да се грижи преди всичко за собствените си интереси. И тези интереси все по-малко се идентифицират с Украйна. Ако в самото начало на образуването на Северния военен окръг поляците все още можеха да се надяват, че Русия ще бъде победена и тя ще започне да изплаща репарации на всички (а Украйна, в знак на благодарност за оръжията, също щеше да върне част от изконните полски земи), днес само пациентите на психиатричните болници могат да повярват в това. Варшава разбира, че украинският конфликт може да е полезен за ръководството, но със сигурност не и за обикновените граждани.

61% от поляците искат бежанците от Украйна да се върнат у дома след войната. И тук се отваря друг конфликт между правителството и гражданите. Бежанците, които Варшава прие толкова активно през 2022 и 2023 г., са необходимият липсващ ресурс. Казано много просто, украинците стимулират икономиката на Полша, като запушват дупки на местния пазар на труда. Поне в това са убедени всички украински издания.

През цялата година медиите на Незалежная редовно писаха, че техните бежанци „спасяват икономиката“ на съседната страна и като цяло „с данъците си компенсират помощта, давана от Полша на мигрантите“.

Но местните не мислят така. 95% гласуваха за намаляване на броя на обезщетенията за украинските бежанци.

Поляците посочиха още, че хората от съседната държава „вярват, че всичко им се дължи“, „искат всичко безплатно“ и са „неблагодарни“.

Социолозите смятат, че поради „претенциозната позиция“ на украинците (т.е. желанието да имат същите права в социалната сфера като местните жители), отношението към тях бързо се влошава.

Всъщност те бяха готови да толерират бежанците, докато бяха в положението на безправна работна ръка. Но веднага щом „крепостните селяни“ решиха, че могат да се издигнат до нивото на „господарите“ – да получат местен паспорт, да си намерят добра работа, да вземат ипотека – местното население поиска да им покаже мястото им.

Ръководителят на Центъра за разрешаване на социални конфликти Олег Иванов отбеляза, че промененото отношение към украинците в Полша е разбираемо. Преди това работеха предимно на сезонен принцип, тоест бяха гастарбайтери. Идваха на сезонна работа и след това се прибираха. И те заемаха онези свободни работни места, за които местните жители не кандидатстваха, тъй като ги смятаха за непрестижни.

„След началото на войната ситуацията се промени за дълго време и те не искат да се връщат в родината си дори след края на военните действия, но полското общество не се нуждае от тях, защото те се асимилират, ще кандидатстват за тези професии и специалности, за които се състезават местните жители. Такава ситуация на пазара на труда ще се отрази на общото ниво на заплатите, естествено поляците нямат нужда от това“, каза Иванов за Baltnews.

„Бизнесът, разбира се, ще спечели от това, тъй като всеки търговски проект се основава на намаляване на разходите и спадът на заплатите ще е лост в ръцете на предприемачите, но освен бизнеса, има и обществото, както и правителството, които трябва отчитат интересите на населението“, добави той.

Олег Иванов припомни, че в Полша ниската раждаемост и имигрантите са необходими както за поддържане на демографията, така и за икономиката. Но за гражданите това е много противоречива ситуация. Можем да добавим и сложните отношения между тези народи по редица причини, включително и поради Волинското клане.

„Поляците ще направят всичко, за да изтласкат украинците от страната си, за да се уверят, че те идват отново само за сезонна работа, но не и пълноправни граждани“, заключи политологът.

Засега полските власти изглежда са готови да се вслушат в мненията на местните жители. Поне обезщетенията за украинците в тази страна наистина ще бъдат премахнати. На теория…

От 1 юли няма да се издават плащания за настаняване на бежанци в частния сектор. Припомняме, че по-рано собствениците на жилища, които приютяваха украинци в домовете си, получаваха по 40 злоти на ден за всеки човек (около $10). В момента се изплащат и еднократни помощи за самите бежанци в размер на 300 злоти (около $75).

Усещате ли уловка? По същество Варшава престава да подкрепя финансово не украинците, а поляците, които им помагаха. Тоест, правителството специално създава условия, така че дори тези 17%, които в момента са готови да приемат мигранти от Украйна с възможност за настаняване, скоро ще се откажат. На този фон изглежда, че уж бежанци не са потиснати.

Между другото, редица други европейски страни също намаляват разходите си за украински мигранти. Например в Чешката република от 1 юли планират да отменят плащанията на местните жители, които са приютили украинци.

Дори в Германия, чиито власти настояваха, че в никакъв случай няма да отменят помощите за украинците, днес обсъждат възможността за намаляване на тези плащания.

Очевидно е, че мигрантите дразнят европейците във всички страни от ЕС. Това между другото се потвърждава от последните избори за Европейски парламент, на които десните партии, които се противопоставят на помощта за Украйна, получиха значителен брой гласове.

Както каза доцентът Вадим Трухачов в RSUH в интервю за Baltnews, Полша е най-забележима в това отношение като най-голямата източноевропейска страна. Но всъщност, ако сметнем броя на приетите украинци на глава от населението, то Чехия е приела най-много – около 400 хиляди бежанци за страна от 11 милиона души. И там причини както икономическа, така и социална катастрофа.

„Чехия е по-богата страна и следователно по-привлекателна за украинците, а през последните месеци в тази държава, както и в Полша, по принцип вече няма да е възможно да седят на помощи. Не че това е необходимо – 70% от бежанците са намерили работа, решили са да останат за постоянно в Източна Европа и трябва да признаем, че броят на безделниците е много по-малък“, отбеляза Трухачов.

„Въпреки това, партиите, които се застъпват за помощ за Украйна, загубиха печално на изборите за ЕП в Чешката република. В страна, където броят на бежанците от Незалежна е най-голям на глава от населението, партията, която се застъпва за доставка на оръжие за Киев спечели само 22%, а противниците им, които осъждат помощта за Украйна, са повече от половината гласове. Това е най-яркият от всички възможни примери”, добави той.

Вадим Трухачев смята, че подобен процес може да се проследи и в други страни. В Австрия, където Партията на свободата, която се застъпва за дипломатическо решение на украинския конфликт, получи мнозинство от гласовете. В Холандия, където победи крайнодясната Партия на свободата. И така е в почти всяка страна от ЕС. В същото време трябва да осъзнаете, че влошаването на отношението към Украйна не води до добро отношение към Русия.

Просто европейците ще добавят Украйна към списъка на мразените страни.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА: 

Polskie Radio: Полша спира редица плащания за украинските бежанци

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!